fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

USA: Luizjana broni życia

Amerykański stan Luizjana rozszerza ochronę życia. Mieszkańcy poparli poprawkę do konstytucji stanowej, która uniemożliwia sądom uznanie tak zwanego prawa do aborcji lub publicznego jej finansowania. Poprawkę nazwaną „Kochaj życie” poparło 64 proc. głosujących.

Głosowanie nad przyjęciem poprawki „Kochaj życie” odbyło się przy okazji wyborów prezydenckich. Poprawka mówi, że w stanie Luizjana to ustawodawca, a nie sądy, ma określać jak będzie chronione życie.

W USA sądy dość często wypaczały sens lub wręcz blokowały ustawy, zwiększające ochronę życia dzieci poczętych. Tak było w zeszłym roku w Kansas. Sąd Najwyższy tego stanu uchylił ustawę zakazującą późnych tzw. aborcji, uznając ją za niekonstytucyjną. Powołał się przy tym na „prawo do aborcji”, o którym konstytucja stanowa nie wspomina.

Autorem poprawki „Kochaj życie” była Katrina Jackson z Partii Demokratycznej. Zmiany w konstytucji stanu Luizjana poparli zarówno Demokraci, jak i Republikanie.

Nie udało się natomiast zwiększyć ochrony życia w Kolorado. Głosowana we wtorek poprawka miała zakazać zabijania dzieci po 22 tygodniu życia płodowego. Kolorado jest jednym z siedmiu stanów, w którym aborcja  dozwolona jest aż do momentu urodzenia dziecka. Odrzucenie tej poprawki to – jak podkreślają obrońcy życia – dalsze dopuszczacie się barbarzyństwa w świetle prawa.

TV Trwam News

drukuj