USA: Senacka komisja zatwierdziła Ginę Haspel na szefową CIA

Amerykański Senat stosunkiem głosów 54 „za” do 45 „przeciw” ostatecznie zatwierdził w czwartek Ginę Haspel na stanowisku dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej. 61-letnia Gina Haspel jest siódmą osobą i pierwszą kobietą w 70-letniej historii tej agencji, która obejmuje jej stery.

Wynik czwartkowego głosowania w Senacie nie był zaskoczeniem, ponieważ wcześniej – w środę – Gina Haspel związana z amerykańską agencją szpiegowską od 1985 r., stosunkiem głosów 10 „za” do 5 „przeciw”, otrzymała pozytywną rekomendację Senackiej komisji wywiadu, która opiniowała kandydaturę Haspel – nominowanej na stanowisko dyrektor CIA przez prezydenta Donalda Trumpa.

Z reguły całość stuosobowego amerykańskiego Senatu głosuje zgodnie z rekomendacją wydaną przez odpowiednią komisję opiniującą kandydatów na ważne stanowisko państwowe.

Podczas głosowania, za zatwierdzeniem kandydatury Giny Haspel głosowało 54 senatorów, w tym sześciu senatorów z Partii Demokratycznej, wśród nich wiceprzewodniczący kluczowej w zatwierdzeniu tej nominacji Senackiej komisji wywiadu, senator Mark Warner – demokrata ze stanu Wirginia.

Przeciw zatwierdzeniu Giny Haspel na stanowisku dyrektor CIA głosowało 45 senatorów, w tym dwóch republikanów. W głosowaniu nie wziął udziału republikański senator John McCain, który przechodzi chemoterapię po wykryciu u niego raka mózgu.

Senator John McCain podczas dyskusji nad zatwierdzeniem nominacji Giny Haspel powiedział, że gdyby był w stanie wziąć udział w głosowaniu, głosowałby przeciw zatwierdzeniu tej nominacji, z powodu roli jaką Gina Haspel odegrała, jako szefowa tajnego więzienia CIA w Tajlandii w 2002 r., gdzie osoby podejrzane o działalność terrorystyczną i przetrzymywani terroryści byli poddawani tzw. „rozszerzonym przesłuchaniom”, które zdaniem krytyków CIA były torturami niezgodnymi z Konwencją Genewską.

Gina Haspel podczas przesłuchania przed Senacką komisją wywiadu i w liście do senatora Marka Warnera – najwyższego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej w tej komisji – zapewniła, że w przypadku zatwierdzenia na stanowisku dyrektor CIA nie pozwoli na stosowanie tortur.

Zwolennicy kandydatki prezydenta Donalda Trumpa do objęcia funkcji szefowej CIA – wśród nich wszyscy żyjący byli dyrektorzy CIA – podkreślali 33-letnie doświadczenie Giny Haspel w działalności wywiadowczej, jej rolę w walce z tzw. Państwem Islamskim i Al Kaidą oraz ponadpartyjne poparcie, jakie uzyskała podczas przesłuchania przed Senacką komisją wywiadu.

Nowa dyrektor CIA rozpoczęła służbę w tej największej z 13 amerykańskich agencji wywiadowczych w 1985 r. Przez większość swojej kariery była związana z wydziałem tajnych operacji CIA.

Po objęciu przez Mike’a Pompeo, poprzedniego dyrektora CIA, funkcji sekretarza stanu, Gina Haspel od 26 kwietnia pełniła obowiązki dyrektora CIA, formalnie pozostając na stanowisku wicedyrektora tej agencji.

PAP/RIRM

drukuj