fot. sxc.hu

Polscy emigranci przysłali do kraju blisko 16,3 mld zł

Polscy emigranci zarobkowi w ubiegłym roku przysłali do kraju blisko 16,3 mld zł. Kwota ta jest porównywalna do wydatków państwa w bieżącym roku na program „Rodzina 500 plus” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że od czasu wejścia do Unii Europejskiej Polacy przysłali do kraju prawie 190 mld zł. Eksperci podkreślają, że kwota nadsyłanych pieniędzy jest dość stabilna i nie ma wpływu na dynamikę PKB.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, podkreśla, że zadaniem państwa jest stworzenie młodym warunków, które zachęcą ich do pozostania w kraju. Chodzi o poprawę generalnych warunków prowadzenia biznesu w Polsce – tłumaczy.

W pierwszej kolejności Polska powinna pozwolić swoim obywatelom – również tym, którzy wyjechali z kraju – działać, rozwiązywać im ręce, obniżyć dla nowozakładanych firm obciążenia podatkowe, ale też bariery biurokratyczne – jak mówi teoria ekonomii – bariery wejścia na rynek. Młodzi ludzie w bardzo wielu przypadkach zakładają bądź chcieliby założyć firmy. Tymczasem u nas jest to proces ciągle skomplikowany. Obciążenia, zwłaszcza te ZUS-owskie, są bardzo wysokie, przez co biznes prowadzony za granicą jest po prostu łatwiejszy, może być bardziej dochodowy – zaznacza dr Marian Szołucha.

Najwięcej pieniędzy przysłali rodacy pracujący w Niemczech, choć jest ich tam o 71 tys. mniej niż w Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu są Polacy zarabiający w Zjednoczonym Królestwie.

RIRM

drukuj