NCSS przedstawi raport dot. obrony terytorialnej Polski

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych zaprezentuje dziś raport dotyczący obrony terytorialnej Polski. Eksperci dokonają w nim porównania trzech koncepcji, na jakich ten rodzaj sił miałby funkcjonować w naszym kraju – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Bliska Ministerstwu Obrony Narodowej pierwsza z koncepcji zakłada utworzenie lekkiej piechoty. Miałaby ona składać się z regionalnych i lokalnych pododdziałów przypisanych organom administracji państwowej.

Dwie kolejne koncepcje to projekty zbudowania brygad pancerno-zmechanizowanych lub milicji wspierających np. straż pożarną i graniczną.

Major rezerwy mgr inż. Mariusz Korodowski, dyrektor programów militarnych w Narodowym Centrum Studiów Strategicznych, podkreśla, że prace nad raportem trwały ponad rok.

Jest to uwieńczenie pracy grona ludzi, którzy dzisiaj po części są także w instytucjach wykonawczych rządu i administracji w Ministerstwie Obrony. Jest to dzieło, które zostało zainicjowane w czasie, gdy jeszcze nie było takiego poparcia politycznego w kierunku tworzenia obrony terytorialnej w Polsce. Niemniej jednak wsparcie społeczne było bardzo duże. Było bardzo dużo oddolnych inicjatyw i Narodowe Centrum Studiów Strategicznych podjęło tę inicjatywę w zeszłym roku, aby zbadać koncepcję i możliwości stworzenia obrony terytorialnej w Polsce. Co do zasady, projekt polegał na zbadaniu kilku występujących w świecie wariantów obrony terytorialnej – mówi Mariusz Korodowski.

Zgodnie z zapowiedziami resortu obrony narodowej, ostateczna koncepcja wojsk obrony terytorialnej powinna być zatwierdzona w połowie kwietnia. W ciągu najbliższych czterech lat w Polsce ma powstać 17 brygad, składających się z około 35 tys. ludzi.

W tym roku pierwsze trzy brygady mają zostać utworzone we wschodniej części kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl