Terytorialsi z Warmii i Mazur na ćwiczeniu ANAKONDA-23

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP – ANAKONDA-23. Bierze w nim  udział łącznie około 13 tys. polskich żołnierzy w tym terytorialsi z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkuset przedstawicieli z państw NATO i krajów partnerskich.

fot. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Terytorialsi już po raz kolejny uczestniczą w tym ważnym ćwiczeniu. Do udziału w ANAKONDZIE-23 zostały zaangażowane brygady rozmieszczone wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.

Wypadek, skażenie radiacyjne, ewakuacja mieszkańców czy przygotowanie zastępczych miejsc szpitalnych to epizody, które warmińsko-mazurscy terytorialsi w ramach ćwiczenia „MIERZEJA-23” (MIERZEJA-23 ćwiczenia realizowane w ramach ćwiczenia z wojskami ANAKONDA-23) realizowanego przez władze samorządowe na terenie województwa warmińsko-mazurskiego mają za sobą. W trakcie działań żołnierze pomagali zarówno w budowie zastępczych miejsc szpitalnych z wykorzystaniem obiektów publicznych, jak i późniejszej segregacji poszkodowanych. W ćwiczeniu brały udział służby mundurowe stacjonujące na terenie powiatu działdowskiego i Elbląga, gdzie przeprowadzono ćwiczenia.

fot. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Scenariusz AN-23 przygotowywany jest w taki sposób, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Ponadto działania zaplanowane zostały z uwzględnieniem doświadczeń płynących z wojny trwającej na Ukrainie. Całość ćwiczenia wpisuje się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych, które występują wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w szczególności w regionie Morza Bałtyckiego.

W czasie ćwiczenia żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać wojska operacyjne w działaniach taktycznych prowadzonych w rejonie odpowiedzialności jednostek WOT. Wyznaczone Grupy Rozpoznania Obrazowego poprowadzą obserwację z powietrza, a wyniki będą wykorzystane w działalności operacyjnej. Terytorialsi nawiążą też współdziałanie z funkcjonariuszami innych służb podległych pod MSWiA oraz z kluczowymi elementami układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej, a zwłaszcza wschodniej Polski.

fot. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

ANAKONDA-23 jest przedsięwzięciem o charakterze defensywnym. Doskonali umiejętności i możliwości skutecznego działania Wojska Polskiego, jak i pozostałych służb mundurowych zaangażowanych w ćwiczenie. Jest ono bardzo istotne dla wszystkich obywateli, którzy chcą mieć pewność, że państwo polskie dobrze przygotowało się do obrony naszych granic. Motto tegorocznego ćwiczenia brzmi: „Służymy, aby zwyciężać dla przyszłych pokoleń. My tworzymy zwycięstwo”.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Formacja przez cały czas dynamicznie się rozwija. Żołnierze szkolą się obecnie w ramach osiemnastu brygad obrony terytorialnej, Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz batalionu dowodzenia WOT.

4.Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl