fot. PAP/Tomasz Gzell

Resort finansów zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu organizacji pożytku publicznego

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wspólnie z organizacjami pożytku publicznego chce wypracować postulaty legislacyjne dotyczące ich funkcjonowania.

Ma to związek ze zmianami, jakie Polski Ład może przynieść w finansowaniu organizacji, które pozyskują środki z jednego procenta podatku.

Od nowego roku m.in. kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tyś zł, drugi próg skali podatkowej wzrośnie z 85 do 120 tys. zł., a większość emerytów i rencistów wcale nie zapłaci podatku.

To może oznaczać zmniejszenie wpływów z jednego procenta podatków, które trafiają do Organizacji Pożytku Publicznego.

Wiceminister finansów, Magdalena Rzeczkowska, odpowiadając na pytania posłów, zapowiedziała dialog z organizacjami w tym zakresie.

– Od pierwszego kwartału przyszłego roku chcemy rozpocząć dialog z organizacjami pożytku publicznego tak, by we współpracy z KPRM oszacować realny wpływ tych zmian na praktykę działania pożytku publicznego, sposób finansowania i razem (w formie dialogu) wypracować postulaty legislacyjne na przyszłość, które mogłyby zacząć obowiązywać od początku roku 2023, czyli wtedy, od kiedy ten skutek miałby zaistnieć. Ich kształt – mamy nadzieję – będzie efektem wspólnych analiz prac warsztatowych – mówiła wiceminister.

Od początku obowiązywania przepisów, które umożliwiają przekazywanie jednego procenta podatku do Organizacji Pożytku Publicznego, trafiło z tego tytułu 8,5 mld zł. Tylko w tym roku było to ponad 972 mln zł.

RIRM

drukuj