fot. PAP/Piotr Nowak

Nowe ulgi w systemie podatkowym

Nie będzie automatycznego podnoszenia kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego – zapowiedział resort finansów. W środę Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak funkcjonują nowe ulgi w systemie podatkowym.

 

1 lipca weszła w życie kolejna duża zmiana przepisów podatkowych. Główne założenia nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to: obniżka stawki podatkowej z 17 proc. do 12 procent i likwidacja ulgi dla klasy średniej. Kwota wolna pozostała na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tysięcy złotych.

– Mamy sytuację, w której dla dużej części podatników nie ma podatku PIT. Jeśli ktoś nie przekracza dochodów, które mieszczą się w kwocie wolnej, nie ma dzisiaj żadnego podatku do zapłacenia – zwrócił uwagę Artur Soboń, wiceminister finansów.

Zmianom nie ulegną ulgi podatkowe takie jak ulga rehabilitacyjna, termomodernizacyjna czy na zabezpieczenie emerytalne.

– Te ulgi po 1 stycznia bieżącego roku pozostają w niezmienionym kształcie – zapewniał wiceminister.

Resort finansów poinformował, że nie będzie automatycznego podnoszenia kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego, ale z całą pewnością będzie ona podnoszona. „Będziemy analizować sytuację w kolejnych latach podatkowych” – podkreślał wiceminister finansów.

– Przesądzam, kiedy próg podatkowy 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł będą podwyższane, nie jest automatycznie wpisane w system podatkowy, ale to wymaga zmian legislacyjnych – zaakcentował Artur Soboń.

Ministerstwo Finansów analizowało także różne warianty w sprawie podatku od dodatkowych zysków banków. To nawiązanie do zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który powiedział, że jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, to zostaną obłożone dodatkowym podatkiem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl