Autorstwa autor nieznany - Twój Patron. Maria Teresa Ledóchowska, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36254725

[TYLKO U NAS] S. Elżbieta Sołtysik SSPC: Bł. Maria Teresa Ledóchowska była niezwykle uzdolnioną kobietą pełną talentów

Bł. Maria Teresa Ledóchowska była niezwykle uzdolnioną kobietą pełną talentów, pomysłów i umiała to, co Pan Bóg jej dał, przekuć na Jego chwałę. Dzieło Marii Teresy to nie tylko dzieło ewangelizacyjne, ale też etnograficzne, historyczne – mówiła w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja s. Elżbieta Sołtysik SSPC w 100. rocznicę śmierci  bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera.

Siostra Elżbieta Sołtysik SSPC należy do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera pełniących posługę na zapleczu misyjnym. W środę przypadła 100. rocznica śmierci założycielki zgromadzenia klawerianek, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, siostry św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

– Maria Teresa była niezwykle uzdolnioną kobietą pełną talentów, pomysłów i umiała to, co Pan Bóg jej dał, przekuć na Jego chwałę – zaznaczyła s. Elżbieta Sołtysik SSPC.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska prowadziła wiele drukarni, muzeów i grup wsparcia misyjnego w Europie. Założyła różne czasopisma, w tym m.in. „Echo z Afryki” będące dziełem wcześniejszym niż zgromadzenie klawerianek. Za jego pomocą zabiegała o wsparcie dla misjonarzy. Przygotowywała też m.in. katechizmy w lokalnych językach afrykańskich.

– Kiedyś spotkałam się ze świadectwem jednego z misjonarzy, który mówił, że katechizmy drukowane w lokalnych językach afrykańskich przez Marię Teresę dziś są świadectwami, iż kultura danego plemienia afrykańskiego istniała, ponieważ dziś już tego języka nie ma, nie istnieje – dany lud przestał istnieć, został wymazany z powierzchni ziemi. Dzieło Marii Teresy to nie tylko dzieło ewangelizacyjne, ale też etnograficzne, historyczne – zwróciła uwagę gość Radia Maryja.

Bł. Marii Teresie Ledóchowskiej nigdy nie było dane osobiście odwiedzić kontynentu afrykańskiego, jednak celem jej życia była walka z niewolnictwem na Czarnym Lądzie. Założonemu przez nią zgromadzeniu przyświecają jej słowa: „Aby walczyć zwycięsko przeciw złu, jest tylko jedna broń – Ewangelia”.

Misyjny charakter sióstr klawerianek nie ogranicza się obecnie tylko do Afryki. S. Elżbieta Sołtysik SSPC wyjeżdżała na misje m.in. do Kazachstanu, Indii czy na Wyspy Zielonego Przylądka.

– W tym roku w sierpniu z grupą młodzieży z Akademickiego Koła Misjologicznego z Poznania w ramach ich formacji, także formacji misyjnej, na miesiąc czasu jedziemy na wolontariat do Ugandy (tam też są nasze siostry) w kluczu dr Wandy Błeńskiej – to była świecka misjonarka, lekarka, „Matka trędowatych”, której proces beatyfikacyjny jest w toku. Przez trzy tygodnie będziemy pomagać w jednej z diecezji oraz uczestniczyć w działalności młodzieży diecezji w dziełach edukacyjno-charytatywnych – mówiła klawerianka.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl