Kredyty poza zasięgiem Polaków?

Niedługo zaciągnięcie kredytu może być jeszcze bardziej nieosiągalne. Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą o kredytach hipotecznych, która ma poprawić bezpieczeństwo konsumentów.

Jednocześnie sam resort finansów przyznał, że te rozwiązania mogą doprowadzić do wzrostu cen.

W myśl zapisów ustawy bankowcy musieliby szczegółowo informować o warunkach zaciągnięcia kredytów oraz możliwościach ich spłaty. Największe zmiany dotyczyłyby pośredników kredytowych, którzy byliby zobligowani do uzyskania licencji na prowadzenie działalności.

W ocenie Janusza Szewczaka, głównego ekonomisty Kasy Krajowej SKOK, działania rządu są spóźnione, a wspomniane zasady powinny obowiązywać już od dawna.

Ministerstwo Finansów pod rządami koalicji PO-PSL ocknęło się po prawie ośmiu latach, że w Polsce powinna być przestrzegana dyrektywa unijna MiFID, która nakazywała tego typu informowanie kredytobiorcy, bardziej uczciwe wskazywanie mu ryzyka, które mu grozi. Jest to pokłosie afery frankowej, a władza państwowa zamiast chronić interesy ekonomiczne własnych obywateli, dba o interes banków. Są to bardzo spóźnione działania, co najmniej o kilka lat. One z pewnością nie spowodują, że banki będą stosować się nawet do tych umów, które same podpisały z klientami – powiedział Janusz Szewczak.

Zmiany dotyczą również firm pożyczkowych. Nadzór nad nimi obejmie KNF. Ponadto zostaną one zobowiązane do rejestracji.

Resort finansów chce, aby takie rozwiązania weszły w życie w marcu 2016 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl