fot. www.mf.gov.pl

Podsekretarz Stanu w MF: polskim bankom nie grozi upadłość

Nie ma żadnego ryzyka związanego z upadłością banków w Polsce. Nadzór nad sektorem bankowym funkcjonuje prawidłowo i nie ma zagrożeń – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Leszek Skiba.

W Sejmie odniósł się on w ten sposób do pytań posłów ruchu Kukiz’15 w sprawie stabilności i przyszłości systemu bankowego w Polsce. Miało to związek z odwołaniem wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego.

W ubiegłym tygodniu Raczkowski podczas seminarium w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie powiedział, że w bieżącym roku upadnie kilka małych banków. Jak mówił, nie będzie to efektem wprowadzenia podatku bankowego, lecz niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

Dziś podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Leszek Skiba odnosząc się do sprawy, uspokajał i mówił, że sytuacja sektora jest stabilna.

Te instrumenty nadzoru dobrze funkcjonują. Przypomnę po pierwsze, że w Polsce istnieje polityka makroostrożnościowa. Istnieje Komitet Stabilności Finansowej – organ odpowiedzialny za nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym. Przewidziane są rozwiązania przyczyniające się do wzmocnienia stabilności finansowej. Nadzór nakierowany jest na przeciwdziałanie tworzeniu i ograniczaniu ryzyka systemowego, które mogą powodować właśnie destabilizację systemu finansowego. Przewodniczącym Komitetu Stabilności Finansowej jest prezes Narodowego Banku Polskiego. W skład Komitetu wchodzą minister finansów, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Komitet ten jest więc takim ciałem, w którym te cztery główne instytucje, odpowiedzialne za cały sektor finansowy w Polsce, ściśle ze sobą współpracują – wyjaśniał Leszek Skiba.

Odwołania Raczkowskiego domagał się minister finansów Paweł Szałamacha. Minister zwrócił się też do Raczkowskiego o wyjaśnienie tej wypowiedzi. Oświadczył równocześnie, że polski sektor bankowy jest stabilny.

O tym, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny zapewnił również rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz.

RIRM

drukuj