fot. twitter.com/MF_GOV_PL

Ministerstwo Finansów: Rozliczanie PIT-u będzie łatwiejsze

Od połowy marca bieżącego roku rozliczenie PIT-u będzie łatwiejsze. Jak poinformowało dziś Ministerstwo Finansów, Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowych rozwiązań, które uproszczą rozliczenie elektroniczne podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z nimi to urząd skarbowy będzie sporządzał zeznanie, a podatnicy będą mogli je kontrolować.

Marian Banaś, wiceminister finansów oraz Szef Krajowej Administracji Skarbowej, podkreślił, że zadaniem rządu jest czynienie państwa i administracji przyjaznymi dla obywatela.

– Będzie to też wielkie ułatwienie dla emerytów i rencistów, którzy borykali się z kłopotami wypełniania tej deklaracji. Dzisiaj będą to robić za nich urzędy skarbowe. Wystarczy, że złożą wniosek, iż 1 proc. podatku dochodowego chcą przeznaczyć na wskazaną przez siebie organizację pożytku publicznego. Będzie to również w wielkim uproszczeniu funkcjonowania administracji skarbowej. W roku poprzednim dla 7 mln podatników, którzy byli rozliczani w formie papierowej, 15 tys. osób zajmowało się wprowadzeniem danych do systemu. Dzisiaj będzie można tę liczbę zredukować, wykorzystać ten potencjał przykładowo do rozliczenia VAT-u, co będzie o wiele korzystniejsze dla państwa, dla budżetu – wyjaśnił Marian Banaś.

Do wejścia w życie przepisów potrzebna jest zgoda parlamentu. Ministerstwo Finansów zakłada, że regulacje wejdą w życie 15 marca bieżącego roku.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj