fot. TV Trwam

Ministerstwo Finansów: Ważna zmiana dla podatników

Nie od lipca, a od października obowiązywać będzie nowy Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Resort finansów poszedł na rękę VAT-owcom i w dobie koronawirusa wstrzymał się z wprowadzeniem nowego pliku. Wyjaśniamy, czym jest JPK_VAT i jakich zmian w firmach wymaga jego wdrożenie.

Jednolite pliki kontrolne składane są co miesiąc bez wezwania urzędu. Pliki z danymi o sprzedaży i zakupach sprawdzają pracownicy fiskusa. Chodzi o to, czy dane z jednej strony transakcji mają odzwierciedlenie w danych drugiej strony. Jeżeli ktoś bowiem odliczył VAT, to ktoś inny musiał go odprowadzić.

– Jednolity Plik Kontrolny to nic innego jak informacja elektroniczna zawierająca dane dotyczące zakupu i sprzedaży, która jest odzwierciedleniem ewidencji zakupu i sprzedaży VAT za konkretny okres rozliczeniowy – tłumaczy Anna Wiernowolska ekspert Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Od lipca podatników obowiązywać miał nowy plik JPK_VAT Wygląda jednak na to, że z uwagi na koronawirusa termin ten zostanie przesunięty.

– Trwają w tej chwili prace nad kolejnym przesunięciem tego terminu na 1 października, tak aby od tego momentu wszyscy podatnicy, niezależnie od tego, czy to są mali, mikro czy duzi przedsiębiorcy, mają zostać objęci obowiązkiem składania tego nowego JPK_VAT – dodaje Małgorzata Spychała.

Jednolity Plik Kontrolny ma zastąpić deklaracje VAT.  Tym samym deklaracje VAT- 7 i VAT- 7K zostaną zlikwidowane.

– Nowy JPK_VAT będzie składał się z jednej części deklaracyjnej oraz tej części ewidencyjnej VAT. Będzie na pewno ogromnym uproszczeniem dla przedsiębiorców, którzy na dzień dzisiejszy muszą ten obowiązek realizować oddzielnie, a więc oddzielnie muszą te dokumenty przesyłać do Krajowej Administracji Skarbowej elektronicznie – zaznacza Spychała. 

Pliki JPK wysyłane są w strukturze XML, co wymaga od firm wdrożenia elektronicznej księgowości.  Nowe pliki składane będą każdego miesiąca, wyłącznie w wersji elektronicznej.

TV Trwam News

drukuj