fot. PAP/Paweł Supernak

Politycy Zjednoczonej Prawicy podsumowali 6 lat rządowej polityki senioralnej

Przedstawiciele rządu i politycy partii rządzącej podsumowują dziś 6 lat  polityki senioralnej Zjednoczonej Prawicy. Z tej okazji zorganizowali m.in. debatę na ten temat.

Wydarzenie poprzedziła konferencja prasowa, na której minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że kompleksowe, długofalowe rozwiązania związane z polityką senioralną to m.in. trzynasta i czternasta emerytura.

Marlena Maląg poinformowała, że w sumie od 2019 roku na te świadczenia przeznaczonych zostało 46 mld zł. Dziś – jak powiedziała szefowa resortu  rodziny i polityki społecznej – kończy się wypłata tzw. czternastek. To w sumie 11 mld zł dodatkowego wsparcia dla ponad 9,2 mln osób.

– 1 grudnia 2021 r. kończymy wypłatę kolejnego wsparcia dla seniorów – czternastej emerytury. Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które w tym trudnym czasie, kiedy walczymy z epidemią koronawirusa, zostało wprowadzone przez rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego, przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, aby przede wszystkim zmienić sytuację finansową seniorów. To 11 mld złotych. Właśnie w dniu dzisiejszym te wypłaty się kończą – mówiła minister rodziny i polityki społecznej.

Zaznaczyła również, że od kilku lat rząd skutecznie realizuje politykę senioralną związaną z tworzeniem domów i klubów seniora. Obecnie w Polsce mamy niemal 1 tys. placówek „Senior+”. Oferują one łącznie 23 tys. miejsc.

Marlena Maląg wskazywała też m.in. na wzrost najniższej emerytury. Jak podała, od 2015 roku najniższe świadczenie emerytalne wzrosło o 42 procent. Obecnie wynosi ono 1250, 88 zł, podczas gdy 6 lat temu było to 880,45 złotych.

RIRM

drukuj