fot. PAP/EPA.

J. Stoltenberg: To Ukraina i kraje NATO zdecydują o jej członkostwie w Sojuszu; Rosja nie ma prawa weta

O członkostwie Ukrainy w NATO zdecyduje 30 państw Sojuszu, gdy ten kraj będzie spełniał odpowiednie kryteria, związane m.in. z instytucjami i walką z korupcją. Rosja nie ma w tej sprawie prawa głosu i weta – oświadczył w środę w Rydze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ukraina jest niepodległym państwem, jej granice muszą być bezpieczne, sąsiedzi nie mogą ich naruszać – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej po drugim dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Nie chcemy wracać do świata, w którym państwa były ograniczane przez strefy wpływów mocarstw – zaznaczył, odpowiadając na pytanie o reakcję Rosji na ewentualne przystąpienie Ukrainy do Sojuszu.

„Rosja nie ma prawa do ustalania swoich stref wpływu” – podkreślił.

W drugim dniu obrad ministrowie państw NATO spotkali się m.in. z szefami dyplomacji Ukrainy i Gruzji, Dmytro Kułebą i Dawidem Zalkalianim.

„Ukraina i Gruzja są ważnymi partnerami NATO aspirującymi do członkostwa; niezmiennie wspieramy ich suwerenność” – powiedział po zakończeniu obrad Stoltenberg.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl