fot. PAP/EPA

Izrael: Na 5 dni przed wyborami Netanjahu jedzie do Moskwy na spotkanie z Putinem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu pojedzie w czwartek, na pięć dni przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju, do Moskwy, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowała we wtorek kancelaria szefa rządu izraelskiego.

W oświadczeniu kancelarii nie podano, jakie tematy omówią przywódcy.

Wcześniej w poniedziałek Netanjahu przekazał dziennikarzom, iż rozmawiał z Putinem telefonicznie o sytuacji w Syrii. W kraju tym od ponad ośmiu lat trwa wojna domowa, w której Rosja pomaga prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Izraelskie władze obawiają się, że bojownicy Hezbollahu lub Iranu, sojusznicy Asada, mogą z terytorium Syrii atakować cele w państwie żydowskim. Siły powietrzne Izraela wielokrotnie przeprowadzały naloty na pozycje tych oddziałów.

Doniesienia o wizycie premiera Izraela w Moskwie potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„Odbędą się krótkie, szybkie, robocze rozmowy. (Putin i Netanjahu) zsynchronizują zegarki” – oznajmił Pieskow.

Netanjahu i Putin spotkali się ostatnio w Moskwie w lutym. Premier Izraela, zamieszkanego przez kilkaset tysięcy rosyjskojęzycznych Żydów, zapewniał wtedy prezydenta Rosji, że relacje między nimi zapobiegły tarciom między armiami dwóch krajów i przyczyniły się do bezpieczeństwa w regionie. Przypominał też, że było to ich 12. spotkanie od września 2015 roku.

PAP/RIRM

drukuj