fot. PAP/Maciej Kulczyński

Samorządy otrzymają w tym roku dodatkową subwencję. To jeden z elementów samorządowego Polskiego Ładu

Samorządy terytorialne jeszcze w tym roku mają otrzymać dodatkową subwencję w wysokości 8 mld zł. Ma ona służyć stabilizacji wydatków bieżących.

Premier Mateusz Morawiecki, zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni będzie gotowy projekt ustawy gwarantujący środki na poczet przyszłorocznych wydatków.

Rozwiązanie to jest jednym z trzech elementów samorządowego Polskiego Ładu. Premier zaprezentował dziś jego założenia w Kamieńcu Ząbkowickim.

Zapewnił tam, że algorytm będzie sprawiedliwy, a samorządy same zdecydują, na co będą chciały przeznaczyć pieniądze.

– W wyniku tej zmiany dochody bieżące będą wyższe o 4,6 proc. Już dzisiaj chcemy realizować tę wielką obniżkę podatku dla wszystkich obywateli poprzez podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł. Trudno o lepszy dowód, że mimo tej obniżki podatków zadbaliśmy o stan finansów samorządów w sposób właściwy – mówił Mateusz Morawiecki.

Drugi filar samorządowego Polskiego Ładu ma stabilizować te dochody. Zaprezentowany mechanizm tzw. 1/12 zakłada dzielenie ich tak, żeby przewidywalnie wpadały do kasy budżetu gminy czy miasta. Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że jest to coś, o co samorządowcy apelowali.

Trzeci filar to rozwój i subwencja inwestycyjna. Jak wyjaśnił szef rządu, będzie ona przekazywana samorządom co roku. Subwencję tą – jak dodał – rząd jest w stanie wygospodarować dzięki stabilizacji finansów publicznych. Po lipcu mamy 30 mld nadwyżki – przypomniał Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj