źródło: Artur Bartoszewicz

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz o Nowym Polskim Ładzie: Czytałem i analizowałem wiele programów politycznych i strategicznych, ale tak wielowymiarowego mechanizmu nie widziałem

Jak zaczynamy głębiej kopać w programie Nowego Polskiego Ładu to okazuje się, że jest próba powołania instytucji, która oceniałaby jakość świadczenia usług medycznych i procesów reorganizacji i modernizacji systemów szpitali. (…) To jest kwestia pomocy, dla osób starszych. (…) Czytałem i analizowałem wiele programów politycznych i strategicznych, ale tak wielowymiarowego mechanizmu nie widziałem – ocenił dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Artur Bartoszewicz wskazał, że Nowy Polski Ład jest mechanizmem potwierdzającym koalicję.

– Jednoznacznie trzeba podkreślić, że program Nowy Polski Ład jest dokumentem politycznym. To nie jest strategia. Założenie programu, które musi zostać przełożone na konkretne zobowiązania ustawowe, bo jest to zobowiązanie koalicyjne. Proszę zwrócić uwagę jak było to prezentowane podczas konwencji: był prezes PiS Jarosław Kaczyński, był premier Mateusz Morawiecki, była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, byli koalicjanci, ale widać wyraźnie, że ten mechanizm był w kierunku potwierdzenia koalicji i wspólnego działania na rzecz mechanizmów rozwojowych – nowe otwarcie programowe dla działań koalicyjnych – mówił w audycji „Aktualności dnia” ekonomista.

https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

– Będzie to wymagało dużo pracy w parlamencie, dlatego że wszystkie te rozwiązania nie są bazującymi tylko na decyzji rządu, tu musi dojść do zmian, różnego rodzaju rozwiązań prawnych, dzięki którym zacznie się wprowadzać rozwiązania Nowego Polskiego Ładu – dodał dr Artur Bartoszewicz.

Ekonomista zwrócił uwagę, że program Nowy Polski Ład jest ogromnym wyzwaniem.

– Patrząc na zakres podjętych zobowiązań jest to ogromne wyzwanie, które po analizie poszczególnych elementów, zauważa zarówno problemy duże, wielkie i rozwojowe, ale także takie, które dotykają nas wszystkich prywatnie, w sposób indywidualny. Ciekawa jest bezradność opozycji parlamentarnej. Przyznam się, że podczas oglądania transmisji konwencji, zastanawiałem się, gdzie mamy polityków opozycji, którzy zaproponowaliby cokolwiek, nawet we fragmencie, tego co zostało zaproponowane. Można się z tym zgadzać albo nie zgadzać, ale mieć odwagę, żeby zaproponować, żeby zmierzyć się z wyzwaniami, które są przed Polską i Polakami. To jest naprawdę duża odwaga. (…) – podkreślił gość audycji.

Nowy Polski Ład jest odpowiedzią na problem demograficzny w Polsce, mówił dr Artur Bartoszewicz.

– To co jest ważne, to próba zderzenia się z problemem demograficznym. Próba poszukiwania narzędzi rozwiązań, dzięki którym rodzinie będzie łatwiej. Dla mnie ważnym elementem jest wzmocnienie programu „500 plus” poprzez dodanie tego fragmentu o 12 tys. złotych, możliwych do wykorzystania przez rodziców przez pierwsze trzy lata życia. To faktycznie może zachęcić do posiadania dzieci.  Drugim elementem jest wsparcie zakupu mieszkania, czyli coś co jest największa bolączką młodych ludzi w Polsce. (…) – wskazał.

https://twitter.com/PremierRP/status/1393497408861097985

Nowy Polski Ład składa się z pięciu filarów: ochrony zdrowia, sprawiedliwych podatków, emerytury bez podatku, polityki mieszkaniowej oraz inwestycji. Celem programu jest powrót na szybką ścieżkę odbudowy po pandemii koronawirusa.

– Podczas konwencji istotna była kwestia kwoty wolnej od podatku. Jest też uwolnienie emerytur do 2,5 tys. złotych z opodatkowania. Jak zaczynamy głębiej kopać w programie Nowego Polskiego Ładu to okazuje się, że jest próba powołania instytucji, która oceniałaby jakość świadczenia usług medycznych i procesów reorganizacji i modernizacji systemów szpitali. (…) To jest kwestia pomocy, dla osób starszych. (…) Czytałem i analizowałem wiele programów politycznych i strategicznych, ale tak wielowymiarowego mechanizmu nie widziałem – podsumował gość audycji „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z dr. Arturem Bartoszewiczem można odsłuchać [tutaj] 

radiomaryja.pl

 

 

 

drukuj