fot. PAP/Tomasz Gzell

Dr A. Bartoszewicz o zarzutach opozycji dot. finansów publicznych: Prawdopodobnie jest to próba usprawiedliwienia nieumiejętności zarządzania, które nas czeka. Najważniejsze okazały się stanowiska

Przedstawianie sytuacji finansów publicznych w „czarnym” wymiarze jest całkowicie nieuzasadnione. Zakładam, że dzisiejsi krytycy przygotowujący się do sprawowania władzy – domniemam, że wielcy ekonomiści – mają wiedzę. Albo ktoś nie rozumie, co działo się przez ostatnie trzy lata, albo przygotowuje się narracją do powiedzenia znanego już nam sformułowania: „Pieniędzy nie ma i nie będzie”. Prawdopodobnie jest to próba usprawiedliwienia niemocy i nieumiejętności zarządzania, które nas czeka. Najważniejsze okazały się stanowiska. Realizacja programu czy też oczekiwań społecznych jest na drugim planie – zauważył dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnim czasie politycy opozycji alarmowali o tym, że Prawo i Sprawiedliwość pozostawiło znacznie większy deficyt sektora finansów publicznych, niż podejrzewano. Między innymi Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej zarzuciła politykom PiS, że zataili istnienie gigantycznej dziury w budżecie. [czytaj więcej]

Ministerstwo Finansów oświadczyło jednak, że Polska utrzymuje jedną z lepszych sytuacji budżetowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1719631113197416505

https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1720019919369044420

– Przedstawianie sytuacji finansów publicznych w „czarnym” wymiarze jest całkowicie nieuzasadnione. Całą prawidłową ocenę i potwierdzenie, w jakiej kondycji są finanse publiczne, prezentuje samo Ministerstwo Finansów (…) i były one już dostępne dwa czy trzy miesiące temu. To pierwsza rzecz. Druga rzecz to jest dla mnie najważniejszy sygnał – agencje ratingowe, które cały czas potwierdzają swoje oceny i wskazują na dobrą sytuację finansów publicznych w Polsce. Po trzecie, Komisja Europejska nie przedstawia żadnych oczekiwań o wyjaśnienie jakichkolwiek danych, które by były niedostępne, ukrywane. To wszystko – jak widać – jest szeroko dostępne i publikowane – zwracał uwagę dr Artur Bartoszewicz.

Ekonomista przypomniał, że pod koniec 2019 roku polski rząd planował na kolejny rok zrównoważony budżet, w którym miało nie być deficytu.

– Miało nie być deficytu, ale później spotkały nas dwa nieszczęścia. Po pierwsze, COVID-19 i ogromne roszczenia ze strony obywateli i przedsiębiorców o pomoc. Trzeba było ją zorganizować. (…) Nie było możliwości ściągnięcia podatków w takiej skali. Trzeba było zadłużyć państwo. Wówczas nikt nie kwestionował konieczności tej pomocy. Później kolejne wyzwanie – wojna przy naszej granicy, na Ukrainie. Ogromna pomoc, która udzielana była indywidualnie przez Polaków, ale też przez państwo polskie. A za tym idzie konieczność dozbrojenia i wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo Rzeczpospolitej, czyli ogromne wydatki w tym zakresie – wskazywał gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem rozmówcy Radia Maryja zarzuty opozycji w stosunku do kondycji finansów publicznych naszego kraju są usprawiedliwieniem dla nieporadności ich przyszłych rządów.

– Albo ktoś nie rozumie, co działo się przez ostatnie trzy lata, albo (…) przygotowuje się narracją do powiedzenia znanego już nam sformułowania: „Pieniędzy nie ma i nie będzie”. Prawdopodobnie jest to próba usprawiedliwienia niemocy i nieumiejętności zarządzania, które nas czeka. Ciężko jest cokolwiek powiedzieć, dlatego że już widzimy po umowie koalicyjnej, jakie można pisać ogólniki i kwestionować wszystko, co do tej pory zostało powiedziane. Najważniejsze okazały się stanowiska. One zostały podzielone. (…) Realizacja programu czy też oczekiwań społecznych jest na drugim planie – zauważył ekonomista.

Dr Artur Bartoszewicz zarekomendował mechanizm, dzięki któremu można zrealizować wydatki publiczne, jakim jest wzrost gospodarczy.

– Zakładam, że dzisiejsi krytycy przygotowujący się do sprawowania władzy – domniemam, że wielcy ekonomiści – mają wiedzę. Stawiam wobec nich oczekiwania: Macie drogę w postaci wzrostu gospodarczego; weźcie się do roboty i przestańcie negować możliwości rozwojowe Rzeczpospolitej – akcentował gość „Aktualności dnia”.

– Ostatnie lata pokazywały, że Polska (…) to jeden z najszybciej rozwijających się państw na świecie, a bezrobocie było i jest jednym z najniższych w Europie. (…) Można rozwijać gospodarkę i dawać społeczeństwu bezpieczeństwo. (…) Polska ma jeden z najniższych wskaźników zadłużenia w Europie. Silniej zadłużeni w stosunku do PKB są Niemcy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy. Nie mają tak niskich poziomów długu publicznego do PKB. Polska jest bezpiecznym państwem w wymiarze polityki fiskalnej – ocenił doktor ekonomii.

Całą rozmowę z dr. Arturem Bartoszewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl