Autorstwa Anonimowy - Muzeum Ziemi Złotowskiej, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17631483

Archiwum Związku Polaków w Niemczech trafi do IPN

Archiwum Związku Polaków w Niemczech trafi do Instytutu Pamięci Narodowej. 20 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego, z udziałem Wiceprezes Związku Polaków w Niemczech, Anny Wawrzyszko. Przekaże ona do IPN dokumenty wytworzone dokumentujące działalność ZPwN.

W ramach współpracy pomiędzy IPN a Związkiem Polaków w Niemczech, do archiwum instytutu trafi cały zasób archiwalny Związku Polaków w Niemczech, liczący kilkaset metrów dokumentacji. Instytut Pamięci Narodowej zobowiązał się do uporządkowania merytorycznego materiałów, ich konserwacji i digitalizacji. Po zakończeniu procesu cały zasób archiwalny ZPwN zostanie udostępniony osobom zainteresowanym.

Projekt Archiwum Pełne Pamięci powstał z inicjatywy Archiwum IPN. Celem jest utrwalanie pamięci o losach Polski i Polaków.

„Chcemy zachęcić Państwa do wydobycia z domowych zbiorów dokumentów ukazujących ważne wydarzenia z dziejów Polski i tych przedstawiających szerzej nieznane lub zapomniane historie rodzinne i podzielenia się nimi za pośrednictwem IPN z innymi” – oznajmił Instytut.

Związek Polaków w Niemczech został założony 27 sierpnia 1922 roku. Pełnił ważną rolę dla zachowania świadomości narodowej Polaków zamieszkujących obszar Niemiec. W latach 20. i 30. XX w. Polacy stworzyli instytucję, prężnie działając na polu politycznym, społecznym, kulturalnym i gospodarczym, zbudowali na terenie Niemiec banki, spółdzielnie, przedsiębiorstwa, szkoły, przedszkola, biblioteki, wydawali książki, gazety oraz czasopisma.

Dojście do władzy Adolfa Hitlera w 1933 r. zahamowało rozwój Związku. Odtąd Polacy w III Rzeszy podlegali zmasowanym represjom i terrorowi, łącznie z zabójstwami, a polskie placówki były napadane i niszczone. W 1940 r. Niemcy pozbawili Polaków statusu mniejszości narodowej, działalność ZPwN została zakazana, a majątek przejęty i zdefraudowany. Działacze Związku trafili do obozów koncentracyjnych i więzień. Tam z powodu swojej przynależności narodowej i dotychczasowego manifestowania polskości byli torturowani i mordowani. Do dziś Polacy nie odzyskali w Niemczech statusu mniejszości narodowej, nie zwrócono im również zrabowanego majątku. Polsce nie wypłacono także jakiekolwiek reparacji wojennych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl