fot. https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/otwarcie-wystawy-biograficznej-poswieconej-zyciu-i-posludze-kard-stefana-wyszynskiego

Olsztyn: IPN zaprezentował wystawę o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Wystawę pokazującą życie i działalność księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego otwarto w czwartek w Olsztynie. Prymas Tysiąclecia związany był także z regionem Warmii i Mazur. W Stoczku Klasztornym, gdzie był internowany, jest jego izba pamięci.

Wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, otwierając wystawę IPN, powiedział, że ksiądz kardynał Stefan Wyszyński to postać pomnikowa, ale jednocześnie z krwi i kości.

To człowiek, o którym powiedzieć, że był autorytetem dla Polaków i przywódcą religijnym, to powiedzieć zdecydowanie za mało. Określany mianem Prymasa Tysiąclecia pełnił funkcję interreksa – przywódcy narodu. To człowiek, które swe decyzje okupił internowaniem i cierpieniem w ostatnim okresie swego życia. Uczynił milowe kroki. Słynne słowa: non possumus czy śluby jasnogórskie – podkreślił wojewoda Artur Chojecki.

Naczelnik delegatury olsztyńskiej IPN, dr Piotr Warot, powiedział, że ksiądz kardynał Stefan Wyszyński odegrał znaczącą rolę, gdy po wojnie ziemie północne i zachodnie zostały włączone do Polski.

Musimy pamiętać, że po II wojnie światowej, gdy zostały dołączone do Polski Ziemie Odzyskane, to właśnie dzięki prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu te tereny zdołaliśmy szybko zunifikować i złączyć z resztą kraju. Prymas przypominał, że to są ziemie polskie, że jesteśmy na terenach ojczyźnianych i musimy te ziemie kochać, musimy tu pracować i polonizować – wskazał dr Piotr Warot.

Prymas Stefan Wyszyński był związany z Warmią i Mazurami. Władze PRL więziły go w Stoczku Klasztornym w latach 1953-1954. Obecnie w tamtejszym klasztorze jest izba muzealna mu poświęcona. W Gietrzwałdzie w sanktuarium maryjnym koronował 10 września 1967 r. obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przy współudziale metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły i ks. bpa warmińskiego Józefa Drzazgi.

12 września odbędą się uroczystości beatyfikacyjne prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej.

Rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie, ks. Marcin Sawicki, przekazał, że z racji obostrzeń pandemicznych z archidiecezji warmińskiej w beatyfikacji weźmie udział tylko delegacja składająca się z 12 kapłanów wraz z biskupami, a także z 54 osób świeckich reprezentujących różne wspólnoty i stowarzyszenia.

Ci wszyscy, którzy w przestrzeni sakralnej i we wspólnocie będą chcieli obejrzeć uroczystość, będą mieli taką możliwość w Olsztynie w kościele bł. Franciszki Siedliskiej, gdzie zostanie postawiony telebim. Transmisja z beatyfikacji zostanie poprzedzona Mszą św. w olsztyńskim kościele bł. Franciszki Siedliskiej o godz. 11.30 – podał ks. Marcin Sawicki.

W przyszłości będzie to sanktuarium bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie znajdować się będą jego relikwie. Drugim miejsce w archidiecezji warmińskiej z relikwiami przyszłego błogosławionego będzie Stoczek Klasztorny.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl