fot. twitter.com/ipngovpl

Kielce: IPN organizuje Międzynarodową konferencję nt. formacji policyjnych

Międzynarodowa konferencja nt. formacji policyjnych na przestrzeni 100 lat odbędzie się w Kielcach. Badacze z Polski Węgier i Ukrainy będzie analizować m.in. role służb w zapewnieniu porządku w kraju, ale też w umacnianiu ustroju komunistycznego.

Dwudniowe – 31 maja i 1 czerwca – wydarzenie pt. „Formacje policyjne w Polsce na tle europejskich służb powołanych do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, na przestrzeni ostatnich 100 lat”, organizuje kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej .

Badacze podejmą się m.in. szerokiej analizy funkcjonowania organów policyjnych w kraju zdominowanym przez komunistów. Prelegenci skupią się na ukazaniu wykorzystywania służb mundurowych m.in. MO i ORMO do eliminowania z życia publicznego jednostek oraz organizacji sprzeciwiających się narzucaniu społeczeństwu niedemokratycznych rozwiązań ustrojowych. Przedstawione zostaną badania polskie i zagraniczne.

Wśród zagranicznych prelegentów wystąpią m.in. Dr Pavlo Kravchenko i dr Volodymyr Petrenko z Winnickiego Instytutu Kooperatywnego, którzy omówią sprawy karne MSW Ukraińskiej SRR w 1948 r. jako dowody postępowania wymiaru sprawiedliwości totalitarnego reżimu komunistycznego – poinformowała dr Marzena Grosicka.

Uczestnicy konferencji przedstawią także losy policjantów w czasie II wojny światowej. Będzie mowa m.in. o Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa działającym w strukturze Polskiego Państwa Podziemnego.

Założeniem jest przedstawienie formacji policyjnych nierozłącznie związanych z dziejami państwa polskiego, także tych po transformacji w 1989 roku. Wśród prelegentów będą też aktywni funkcjonariusze, którzy przedstawią jak obecnie funkcjonują struktury policyjne – dodała dr Marzena Grosicka.

Organizatorami wydarzania, oprócz kieleckiej delegatury Instytut Pamięci Narodowej Delegatura są: Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz Winnicki Instytut Kooperatywny w Winnicy.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej w Kielcach. Część pierwsza – 31 maja – stacjonarnie w Audytorium nr II Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. Natomiast część druga – 1 czerwca – w formie online.

Na każdy dzień trwania konferencji został wygenerowany link – aby wziąć udział w konferencji należy go uruchomić odrębnie dla każdego dnia obrad. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl