fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Opozycja bez pomysłów na kampanię wyborczą?

Kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi rozpoczęła się na dobre. Jak dotąd opozycja nie przedstawiła konkretnych propozycji programowych. Jedyny jej program to odsunięcie Prawa i Sprawiedliwości od władzy. PiS z kolei przedstawiło w sobotę nowe billboardy jako odpowiedź na kampanię billboardową ze strony opozycji.

„Nie tak miało być – PiS wziął miliony, a wszystko drożeje” – słyszymy we fragmencie spotu Platformy Obywatelskiej.

W całym kraju pojawiły się duże plakaty ze zdjęciem prezesa Jarosława Kaczyńskiego z groźną miną oraz hasłem: „PiS wziął miliony…”.

„PiS odebrał złodziejom miliony i dał je dzieciom” – billboardami z takim napisem Prawo i Sprawiedliwość odpowiada Platformie Obywatelskiej i Nowoczesnej na ich akcję i przedstawia konkretne wyliczenia. 30 mld zł – tyle udało się odzyskać z mafii vatowskich.

– Kiedy rządzimy, mieliśmy i mamy odwagę odebrać pieniądze złodziejom i przekazać je na transfery społeczne – powiedział europoseł PiS Tomasz Poręba.

Na program 500 plus od 2016 r. przeznaczono 53 mld zł. Świadczenie to trafia do blisko 4 mln dzieci. PiS chwali się także jednym z najwyższych wzrostów gospodarczych w UE na poziomie ponad 5 proc. Do tego dochodzi rekordowo niskie bezrobocie.

– Dzieci w kampanii wyborczej nie używaliśmy. To, co jest haniebne w tej kampanii to nazwanie milionów polskich podatników – uczciwie płacących podatki, z których pochodzi wszystko to, co potem jest finansowane przez budżet – złodziejami – tak na nową kampanię PiS odpowiada poseł PO Tomasz Siemoniak.

PiS stawia jednak opozycji jedno kluczowe pytanie. To pytanie o program. Tego jak na razie brak.

– Cisza. Nie ma żadnej odpowiedzi, nie ma żadnego pomysłu, nie ma żadnej wizji, nie ma żadnej propozycji, która by służyła Polsce – zauważa Tomasz Poręba.

Strategia PO i Nowoczesnej to straszenie PiS-em.

– Tak uważamy, że trzeba zrobić wszystko, żeby zwyciężyła koalicja obywatelska w samorządach, bo ma wizję samorządów bliską idei samorządności. Widzimy też, w jakim konflikcie i jaki jest styl rządów PiS-u w skali kraju. Uważamy, że przenoszenie takiego konfliktu na poziom samorządów jest błędem. To niszczy, to może zabić samorządność – mówiła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Cel jest jeden – przejęcie władzy za wszelką cenę.

– Absolutnie chcemy wygrać wybory samorządowe w głównych miastach, w 16 miastach wojewódzkich – zaznaczył Michał Szczerba z PO.

Do wyborów samorządowych przygotowuje się również klub Kukiz’15. Jak podkreślił poseł Paweł Grabowski, ma on być alternatywą dla wyborców.

– Absolutnie nie chodzi o to, żeby nikogo eliminować. Tu chodzi o to, żeby dać szansę w sposób konstruktywny, pozytywny, dać szansę obywatelom, żeby mogli wejść do tego samorządu – wskazał polityk Kukiz‘15.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a druga – 4 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj