PAP/Albert Zawada

Rząd zapowiada korekty Polskiego Ładu

Polski Ład wymaga zmian – przyznają rządzący i zapowiadają kolejne korekty. To m.in. rozszerzenie ulgi dla klasy średniej na większą grupę emerytów i rencistów. Kontroli Polskiego Ładu nie wyklucza Najwyższa Izba Kontroli.

Polski Ład to długo zapowiadany plan odbudowy kraju po pandemii. Jego założenia poznaliśmy w połowie maja ubiegłego roku na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

– Podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy zł – mówił wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Dodał, że po raz pierwszy od 12 lat wzrośnie próg podatkowy z 85 tys. do 120 tysięcy zł. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał wtedy, że na zmianach zyska 18 mln Polaków, w tym rodziny i seniorzy.

– Emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Kontrowersje wśród przedsiębiorców budziły zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej. Rząd prowadził w tej sprawie konsultacje. Wskutek działań Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców obniżono składkę dla firm rozliczających się w sposób liniowy – z planowanych 9 do 4,9 proc. dochodu.

– To jest pewna odpowiedź na naszą petycję, którą podpisało 54 tys. Polaków – wskazał Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu weszły w życie z początkiem tego roku. Jak się okazało, wywołały spore zamieszanie. Część Polaków na początku stycznia otrzymała niższe pensje, gdyż prawie 10-krotnie wzrosła zaliczka na podatek dochodowy. To efekt 10–krotnego wzrostu kwoty wolnej od podatku.

Przez chaos informacyjny część Polaków nie zdawała sobie sprawy, że odprowadzanie mniejszych zaliczek umożliwi formularz PIT-2. Rząd wydał rozporządzenie, które już wyrównuje pensje – zapewnił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

– Już wyrównano np. wynagrodzenia dla mundurówek. Potwierdzone to zostało przez wszystkich mundurowych – poinformował szef rządu.

Premier zapowiedział kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Ulga dla klasy średniej obejmie większą grupę emerytów i rencistów oraz nauczycieli akademickich. Warunkiem są miesięczne świadczenia lub zarobki do 12 tys. 800 zł brutto. Żadna osoba rozliczająca się za pomocą PIT-37 i zarabiająca do 12 tys. 800 zł brutto nie straci na Polski Ładzie – zapewniał Mateusz Morawiecki.

– Jeżeli ktoś na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w roku 2021 – wyjaśnił premier.

Ulga na samotnych rodziców nie będzie uzależniona od wysokości zapłaconego podatku. Rodzice samotnie wychowujący dzieci dostaną pełen zwrot ulgi, czyli półtora tys. zł. Jak zaznaczył dr Marcin Kędzierski, ekonomista, to zbyt ogólny pomysł.

– To sprawia, że środki publiczne mogą trafić do osób, które nie są w najgorszym położeniu. Jednocześnie wsparcia zabraknie dla znajdujących w relatywnie trudniejszej sytuacji – wyjaśnił dr Marcin Kędzierski.

Reforma systemu podatkowego musi być dopracowana.

– Zabrakło skupienia się na głosie księgowych, którzy są atakowani, a także doradców podatkowych. Przy takim okrągłym stole można było zapobiec większości problemów – wskazał dr Mariusz Sokołek, ekonomista.

Polski Ład regularnie krytykuje opozycja, domagając się wycofania zmian. Kontroli nowych przepisów chce szef Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś.

– Jeżeli zostanie zakończona kontrola budżetowa, to być może w kontroli doraźnej albo w planowej na przyszły rok taką kontrolę wykonamy – zapewnił na antenie RMF24 Marian Banaś.

Informacje o zmianach podatkowych uzyskać można za pomocą specjalnej infolinii, a także w urzędach skarbowych i ZUS-ie. Na stronie ZUS skorzystać można z kalkulatora dla przedsiębiorców.

„Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu” – powiedziała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

ZUS prowadzi też cykl webinarów dla przedsiębiorców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl