(fot. PAP)

Tańszy gaz także dla ratowników górskich

GOPR i TOPR mają zostać objęte ustawą o ochronie odbiorców gazu. Stosowną poprawkę postulują senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

W myśl proponowanej zmiany ratownicy dołączyliby do grupy, której dotyczy ochrona przed wzrostem cen gazu ziemnego. Teraz znajdują się w niej m.in. szpitale, szkoły, żłobki, kościoły oraz hospicja.

Przepisy przyjęte przez Sejm w ubiegłym tygodniu wykluczają możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 roku. Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku nieprzekraczania zamrożonych cen, będą podlegać karze nie mniejszej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15 proc. przychodu.

– I GOPR-owcy i TOPR-owcy są finansowani z Budżetu Państwa. Mają swoje bazy, stacje ratownicze. Głównie są one zasilane gazem. Powoduje to bardzo wysokie koszty dla tych, którzy ratują nasze życie w górach, więc warto, aby GOPR i TOPR mogły uzyskać pomoc w formie niższych cen gazu – uzasadniał poprawkę senator PiS Krzysztof Mróz.

Senator podkreślił, że rosnące ceny gazu to z jednej strony efekt polityki klimatycznej UE, a z drugiej wynik działań rosyjskiego Gazpromu na rynku surowców.

Dlatego – jak wyjaśnił Krzysztof Mróz – rząd podjął szybką inicjatywę, by chronić tzw. odbiorców wrażliwych przed drastycznymi wzrostami rachunków za gaz.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl