fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rzecznik MŚP chce objaśnień ws. wniosku o świadczenie postojowe

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz zwrócił się do ministra rozwoju, pracy i technologii o objaśnienia dotyczące wniosku o świadczenie postojowe dla przedsiębiorców. Chodzi o interpretację sformułowania „brak poprawy sytuacji materialnej”.

Rzecznik Adam Abramowicz zwrócił się do ministra i wicepremiera Jarosława Gowina, który kieruje MRPiT o wydanie objaśnień prawnych dotyczących prawidłowego rozumienia przesłanki „braku poprawy sytuacji materialnej” koniecznej do wykazania we wniosku o kolejne świadczenie postojowe.

Jak podkreśla rzecznik, od jednej z organizacji zrzeszającej przedsiębiorców otrzymał „niepokojące sygnały”, iż przedsiębiorcy składający wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą, mają problem ze zdefiniowaniem przesłanki „braku poprawy sytuacji materialnej”. Tymczasem ten „brak” jest wymogiem koniecznym do uzyskania kolejnego świadczenia postojowego z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Rzecznik argumentuje, że analiza przepisów oraz publikacji wykazała, iż regulacje w tym zakresie mogą budzić poważne wątpliwości interpretacyjne, które nie zostały dotychczas rozstrzygnięte.

„Jest wiele wątpliwości, które wymagają rozstrzygnięcia” – ocenił rzecznik Adam Abramowicz.

PAP

drukuj