fot. TV Trwam

Rzecznik MŚP: Pomoc w ramach tarczy branżowej powinna obejmować wszystkich przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, liczy na to, że podczas prac w Senacie liczba firm objętych tarczą branżową  zostanie rozszerzona. Takiej możliwości nie wyklucza wicepremier Jarosław Gowin.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął tarczę branżową, czyli rządowy program wsparcia dla firm z sektorów najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii koronawirusa. Pomoc ma być skierowana do branży gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

W ramach tarczy firmy będą mogły liczyć między innymi na zwolnienie ze składek ZUS za listopad, wypłatę postojowego, dotacje do 5 tysięcy złotych czy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.

W razie potrzeby rząd w drodze rozporządzenia będzie mógł tę pomoc wydłużyć na kolejne miesiące. Teraz tarcza branżowa trafi pod obrady Senatu.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, zwraca uwagę na fakt, że pomoc powinna obejmować wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko tych z kodami PKD działalności, które zostały wskazane w ustawie.

– Przykładowo: jest branża reklamowa, w której jedne firmy sobie radzą w tej sytuacji, bo reklamują sprzedaż przez internet albo dostawę towarów zakupionych przez internet, ale są też agencje reklamowe, które pracują wyłącznie na rzecz organizacji targów i mają zero przychodów, bo te targi nie mogą się odbywać. Obydwie firmy są pod jednym PKD – zauważył Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Podobnie jest ze sklepikami szkolnymi.

– Sklepiki szkolne nie mogą działać, bo szkoły w tej chwili działają tylko zdalnie, a są pod PKD ze sklepami – zaznaczył Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców liczy na to, że podczas prac w Senacie uda się rozszerzyć wsparcie na innych beneficjentów. Adam Abramowicz przygotował listę 40 kodów PKD, które – jego zdaniem – zostały niesłusznie pominięte w tarczy branżowej. W trakcie prac sejmowych tylko pięć kodów z tej listy zostało dodanych do przyznawanej pomocy.

– Trzeba zrobić reformę tego sytemu, bo się okaże, że część osób nie wejdzie na pokład ratunkowy i się utopi – zaznaczył rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

O takiej możliwości mówił podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rady Przedsiębiorców wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl