fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Jaka jest cena suwerenności? 700 miliardów złotych? Ona nie ma ceny

Interesem Polski nie jest to, żeby za każdą cenę przyjmować środki unijne. Suwerenność nie ma takiej ceny, żeby ją sprzedać. Jaka jest cena suwerenności? 700 miliardów złotych? Ona nie ma ceny, bo za nią ginęli nasi przodkowie. Nam nie wolno tego zrobić (…). Nie wolno nam dążyć do kompromisu, który byłby niebezpieczny dla naszej suwerenności – powiedział Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister Michał Wójcik zwrócił uwagę, iż mechanizm powiązania budżetu unijnego z tzw. praworządnością ma na celu zdyscyplinowanie Polski i Węgier.

– Mechanizm powiązania praworządności ze środkami unijnymi jest mechanizmem, który niektórzy politycy Europy Zachodniej określają jako narzędzie przeciwko dwóm państwom: Węgrom i Polsce. Oni mówią, że aby zachować praworządność, trzeba wprowadzić taki mechanizm. Chodzi oczywiście o nas i o Węgry. Chcą nas postawić do pionu i zdyscyplinować za pomocą tego instrumentu. Fundamentalne w tym wszystkim jest pytanie o to, czy mają do tego prawo? Otóż prawa nie mają z bardzo prostego powodu, bo nie ma żadnego przepisu w traktatach, które przyjęliśmy w momencie wejścia do UE, który mógłby być podstawą do tego, żeby taki mechanizm przyjąć – wskazał minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Senat przyjął uchwałę, która wspiera powiązanie unijnego budżetu z praworządnością [czytaj więcej].

– Jest to bardzo niebezpieczna uchwała, bo nagle się okazuje, że w Polsce jest dwugłos. Nie chodzi o to, że wybrzmiewa on w relacjach, sprawach wewnętrznych, bo dyskurs polityczny istnieje, ale w sprawach międzynarodowych i kluczowych. Dzisiaj rozmawiamy o przyszłości Polski nie na najbliższy rok, pięć lat, tylko na najbliższe kilkadziesiąt lat. Nagle się okazuje, że ktoś wychodzi z uchwałą w wyższej izbie parlamentu i Senat mówi głosem tych państw, które chcą Polskę dyscyplinować. To rzecz niebezpieczna. W moim przekonaniu jest to karygodne – powiedział Michał Wójcik.

Interesem Polski nie jest to, żeby za każdą cenę przyjmować środki unijne – zaakcentował gość Radia Maryja.

– Suwerenność nie ma takiej ceny, żeby ją sprzedać. Jaka jest cena suwerenności? 700 miliardów złotych? Ona nie ma ceny, bo za nią ginęli nasi przodkowie. Nam nie wolno tego zrobić (…). Nie wolno nam dążyć do kompromisu, który byłby niebezpieczny dla naszej suwerenności. Suwerenność nie jest warta żadnej ceny, bo jest ponad wszystkim. Nie może być tak, że dzisiaj tworzy się jedno państwo z całej UE i my mamy się na to zgodzić za pieniądze, które mamy z Unii Europejskiej. Na to zgody absolutnie być nie może – podsumował minister.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ministra Michała Wójcika można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl