Obchody Święta Niepodległości Polski w Budapeszcie

Złożeniem wieńców pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Budapeszcie uczciły w środowiska polonijne Święto Niepodległości Polski. Minutą ciszy upamiętniono zmarłego w czwartek szefa stowarzyszenia im. Bema Eugeniusza Korka.

Wieńce pod tablicą poświęconą Piłsudskiemu złożyli przedstawiciele Polonii – w tym Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema na Węgrzech i samorządów polskich w Budapeszcie – oraz polscy dyplomaci: charge d’affaires ambasady Polski Michał Andrukonis i p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Jarosław Bajaczyk.

Organizatorami uroczystości, w której wzięli także udział przybyli z Polski przedstawiciele 7 Pułku Ułanów Lubelskich oraz zespołu pieśni i tańca „Śląsk” – było stowarzyszenie im. Bema i samorząd XII dzielnicy Budapesztu.

Przedstawiciel polskiego samorządu XII dzielnicy podczas uroczystości poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłego w czwartek rano w wieku 68 lat po długiej chorobie szefa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J.Bema na Węgrzech Eugeniusza Korka.

Jak podkreślił Andrukonis, Korek był postacią niezwykle ważną w życiu społeczności polonijnej na Węgrzech. „Zawsze pełen energii, zawsze pełen pomysłów” – powiedział charge d’affaires, dodając, że właśnie stowarzyszenie im. Bema było inicjatorem uroczystości takich jak piątkowe obchody Święta Niepodległości czy innych upamiętnień.

Wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Hanna Birone-Hasznos zaznaczyła, że Korek zaczął działać w środowisku polonijnym od razu po przyjeździe na Węgry około 30 lat temu, a od kilkunastu był w zarządzie stowarzyszenia, najpierw jako zwykły członek, potem wiceprezes i wreszcie prezes. „Można powiedzieć, że jego życie, jego miłość to było stowarzyszenie” – powiedziała, podkreślając, że Korek był bardzo skromnym człowiekiem.

Z miejsca uroczystości udano się „Pociągiem Niepodległości”, czyli kolejką na kołach, na otwarcie wystawy polonijnej malarki Zenobii Siekierskiej w Villi Livii, również w XII dzielnicy.

Wieczorem w ramach obchodów organizowanych przez polską ambasadę oraz Instytut Polski na Węgrzech zaplanowano koncert Tria Marcina Wasilewskiego i przyjęcie m.in. dla gości z korpusu dyplomatycznego i Polonii. „Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Polska Jazz 2016, organizowanego już po raz 4. To główne polskie jesienne wydarzenie muzyczne na Węgrzech” – powiedział PAP Bajaczyk.

Obchody Święta Niepodległości na Węgrzech nie ograniczą się do piątku. W sobotę m.in. stołeczny samorząd polski organizuje z tej okazji przedstawienie baletowe „Kiedy Polska była chrzczona” w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl