Polacy zbudują europejski system danych z satelitów

Polskie konsorcjum zbuduje europejski system gromadzenia i udostępniania  danych z satelitów – poinformował „Nasz Dziennik”.  Polacy pokonali kilkanaście firm z kapitałem francuskim i niemieckim.

Konsorcjum dostanie 2 mln euro na stworzenie systemu danych z europejskich satelitów, przede wszystkim zdjęć Ziemi. Dane te mają być dostępne dla instytucji państwowych i celów komercyjnych.

Przetarg zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna działająca przy UE. Całe przedsięwzięcie ma ruszyć za sześć miesięcy.

Wygrana to wielki sukces polskiej myśli naukowej i gospodarki – mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

To jest taki moment, kiedy możemy powiedzieć, że mamy idealną synergię pomiędzy nauką, a biznesem. Polscy inżynierowie, mechatronicy, informatycy, astronomowie stworzyli przedsięwzięcie, dzięki któremu powstanie repozytorium danych, gromadzące i  udostępniające wielkie dane na podstawie zdjęć satelitarnych. Ich praktyczne zastosowanie to monitoring katastrof naturalnych, czystości powietrza i wód. Tym w praktyce będziemy mogli się cieszyć niebawem. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że przez 50 lat powojennych byliśmy wykluczeni z całego obszaru badania kosmosu. Odbudowujemy ten potencjał, a mamy czym się pochwalić, ponieważ mamy bardzo dobrych naukowców i firmy – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

ESA przeznacza w każdym pięcioletnim budżecie ok. 40 mln euro na projekty w zakresie innowacyjnych technologii.

Polska należy do ESA od 2012 r, Agencja zrealizowała od tego czasu w naszym kraju 70 projektów.

RIRM

drukuj