fot. PAP/EPA

Bieńkowska po spotkaniu z przyszłym przewodniczącym KE

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska jest już po spotkaniu z przyszłym przewodniczącym KE Jean-Claude’em Junckerem. Według źródeł rządu, Bieńkowska jest polską kandydatką na komisarza ds. rynku wewnętrznego. W obecnej Komisji funkcję tę sprawował Francuz Michel Barnier.

Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. Jednak według nieoficjalnych informacji polska komisarz może mieć zmniejszony zakres działań. Usługi finansowe najprawdopodobniej zostaną wyodrębnione z tego portfolio. Ostateczne decyzje nie zostały jednak jeszcze podjęte.

Bez względu na to, teka komisarza ds. rynku wewnętrznego nie jest najważniejsza dla Polski – powiedział poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący KP PiS.

– Podstawowym zadaniem dla nas, jest sprawa rolnictwa i energetyki. Więc komisarz ds. rolnictwa okazuje się już poza polskim zasięgiem. Komisarz ds. energetyki również jest poza polskim zasięgiem. To jest rezultat polityki, którą można by określić w ten sposób: rząd koalicji PO-PSL płynie z głównym nurtem – podkreślił poseł Mariusz Błaszczak.

Na przełomie września i października planowane są przesłuchania kandydatów na komisarzy w komisjach europarlamentu, zaś w październiku nad zatwierdzeniem nowej KE głosować ma cały Parlament Europejski. Nowa Komisja rozpocznie prace 1 listopada.

W poprzedniej kadencji PE, Polska otrzymała stanowisko komisarza ds. budżetu.

RIRM

drukuj