fot. pixabay.com

Ostatni dzień na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Jeszcze tylko dziś przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nabór został przedłużony, bowiem miał się zakończyć 1 czerwca.

Dokładnie dziś mija ostatni dzień, kiedy można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odpowiedni wniosek automatycznie tworzony jest na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przygotowany dokument należy sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS. Nadpłata powinna być zwrócona najpóźniej do 3 sierpnia.

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, przypomina, że nabór wniosków miał zakończyć się 1 czerwca, jednak został wydłużony ze względu na liczne prośby przedsiębiorców.

– W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił się kilka dni temu do Ministerstwa Zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Zgodnie z przepisami, jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnik składek może zwrócić się o zwrot nadpłaconej składki – tłumaczy Paweł Żebrowski.

Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata, a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik może sporządzić wniosek RZS-R samodzielnie.

Dokument należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Należy też zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest prawidłowy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl