fot. PAP/Darek Delmanowicz

K. Sobolewski: W przyszłym tygodniu będzie decyzja partii w sprawie prezydenckiego projektu dotyczącego komisji do spraw rosyjskich wpływów

W przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość podejmie decyzję w sprawie prezydenckiego projektu dotyczącego komisji do spraw rosyjskich wpływów – poinformował sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski. 

W ubiegły poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.

– Zwykli obywatele, moi wyborcy, te ponad 10 milionów ludzi, którzy na mnie głosowali, mają prawo tę prawdę zobaczyć, usłyszeć, jeśli tylko będą tego chcieli – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dokument spotkał się z ostrą krytyką m.in. ze strony opozycji. W piątek – cztery dni po podpisaniu ustawy – do Sejmu trafił prezydencki projekt jej nowelizacji, który proponuje, by w komisji nie zasiadali parlamentarzyści, ale wyłącznie eksperci. Ponadto Andrzej Duda chce m.in. usunąć z dokumentu tzw. środki zaradcze, które były najbardziej krytykowane.

– Proponuję, aby na ich miejsce pozostało tylko stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, iż działa pod rosyjskimi wpływami, że taka osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym – zaznaczył Andrzej Duda.  

Jeżeli ktoś otrzymałby taką opinię komisji, będzie mógł się odwołać nie do sądu administracyjnego, ale do sądu powszechnego. W Polskim Radiu sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski, zapytany został, kiedy ugrupowanie podejmie decyzję w sprawie prezydenckiej propozycji.

– Najbliższe posiedzenie Sejmu jest w przyszłym tygodniu i tam będzie decyzja klubu parlamentarnego w kwestii ewentualnej nowelizacji ustawy. Wtedy będą też decyzje dotyczące powoływania komisji wyjaśnił Krzysztof Sobolewski.

Opozycja już zapowiedziała, że swoich kandydatów zgłaszać nie zamierza.

– To będzie świadczyło tylko o tym, że opozycja czegoś się obawia. Nie chce wziąć udziału w pracach komisji, czegoś się obawiając – ocenił sekretarz generalny PiS podczas audycji w Polskim Radiu.

Komisja zbada, kto i w jaki sposób działał pod wpływem i na rzecz Rosji, wbrew polskim interesom. Członkowie zespołu zweryfikują okres od 2007 do 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl