fot. twitter.com/pisorgpl

W Lublinie odbyła się regionalna konwencja PiS

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią na razie „nie” europejskiej walucie. Przyjmiemy euro, gdy będzie to w naszym interesie – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. W województwie lubelskim odbyła się kolejna z konwencji regionalnych partii rządzącej.

W spotkaniu, obok lidera Zjednoczonej Prawicy, uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Konwencja została poświęcona w głównej mierze kwestii euro. Jarosław Kaczyński podkreślił, że wygrana PiS-u w jesiennych wyborach będzie gwarancją, że w tej sprawie postąpimy racjonalnie i zgodnie z naszymi interesami. Prezes PiS-u przypomniał, że traktat akcesyjny zobowiązuje nas do przyjęcia eurowaluty, ale nie wyznacza terminu jego przyjęcia.

– Euro kiedyś przyjmiemy, bo takie mamy zobowiązanie, a jesteśmy i będziemy w Unii Europejskiej, ale przyjmiemy wtedy, kiedy będzie to w naszym interesie. A w naszym interesie będzie to wtedy, kiedy osiągniemy poziom bardzo zbliżony do Niemiec, poziom PKB, poziom stopy życiowej. To jest obrona naszych interesów i to jest nasz święty obowiązek wobec społeczeństwa i wobec narodu – akcentował Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie opłaci się nam dziś przyjąć waluty euro, ale opłaci się opierać naszą gospodarkę o złotego. Szef polskiego rządu dodał, że europejska waluta mogłaby w sposób negatywny wpłynąć na nasze portfele.

– Ten mechanizm, który jest jednym z założeń wspólnej waluty europejskiej, nie jest dobrym mechanizmem, jest mechanizmem odrzucanym przez społeczeństwo: przez Włochów, przez Greków, przez Hiszpanów, a w naszym przypadku w bardzo niebezpieczny sposób mógłby się odbić na wynagrodzeniach naszych pracowników. My chcemy przede wszystkim europejskich wynagrodzeń, a nie europejskich cen i drogą do tego jest utrzymanie polskiego złotego – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. Wybierzemy 52 europosłów. Faworytem eurowyborów – według większości sondaży – jest Zjednoczona Prawica.

RIRM

drukuj