Zakończyła się trzydniowa konwencja PiS

W Katowicach zakończyła się trzydniowa konwencja programowa PiS i Zjednoczonej Prawicy. W niedzielę zaprezentowana została drużyna ekspertów – zaplecza Beaty Szydło.

Kandydatka PiS-u na premiera powiedziała, że prowadzona przez trzy ostatnie dni w Katowicach debata będzie kontynuowana „przez kolejne dni, miesiące i lata” z Polakami.

Mamy przygotowane rozwiązania i to jest zasługa zespołu ludzi, którzy przez wiele miesięcy tworzyli te dobre rozwiązania. Będziemy je realizować – zapowiedziała wiceprezes PiS.

– To jest zespół ludzi, którzy mają pomysł na Polskę, którzy myśląc – Polska – myślą o nas wszystkich. W mojej biało-czerwonej drużynie jest miejsce dla każdego Polaka i dla tych, którzy głosują na PiS i dla tych, którzy do tej pory dokonywali innych wyborów i tych, którzy nie chodzili do wyborów. Czekam na was. W mojej drużynie jest miejsce dla każdego, kto chce dobrej zmiany – podkreśliła poseł Beata Szydło.

W zapleczu eksperckim Beaty Szydło, oprócz posłów i europosłów PiS-u znaleźli się m.in.: ekspert od podatków Paweł Gruza, były szef KNF Stanisław Kluza, były prezes UKE Anna Streżyńska, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Paweł Soloch – ekspert Instytutu Sobieskiego, dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, ekspert od spraw międzynarodowych i obronności.

Gościem specjalnym konwencji w Katowicach był noblista w dziedzinie ekonomii Eric Maskin. W wystąpieniu mówił o zastosowaniach teorii projektowania w polityce mechanizmów, których wykorzystanie wprowadziłoby sprawiedliwy podział dóbr. Powiedział też m.in., że Polska bardzo mądrze postąpiła nie dołączając do unii monetarnej.

– Unia monetarna została zaprogramowana w zły sposób. Scentralizowała autorytet monetarny. Wydaje mi się, że ogólnie Europejski Bank Centralny wykonał dobrą robotę. Jednakże polityka monetarna jest niewystarczająca. Musimy mieć politykę fiskalną, a Unia Europejska nie stworzyła dobrego urzędu dozorującego politykę fiskalną, która by monitorowała pracę pozostałego obszaru. Wydaje mi się, że Polska mądrze postąpi jeżeli w dalszym ciągu będzie poza unią monetarną. W przypadku zmiany pewnych mechanizmów w Europie, być może wtedy Polska będzie mogła dołączyć – stwierdził Eric Maskin.

W ramach konwencji, od piątku do niedzieli, odbyło się 13 paneli głównych poświęconych m.in. gospodarce, kulturze, edukacji, polityce społecznej, podatkom, wsi i sprawom zagranicznym. Ostatni panel niedzielnej konwencji dotyczył systemu sprawiedliwości.

Propozycje programowe przedstawił m.in. europoseł Janusz Wojciechowski, prawnik i sędzia.

– Po pierwsze – musimy połączyć urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Wprowadzimy instytucję apelacji nadzwyczajnej. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie byli, tak jak dziś, bezradni wobec ludzkich krzywd. Krzywda nie może być prawomocna. Postulujemy, żeby sędziami mogli zostawać ludzie z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w innych zawodach prawniczych i w wieku co najmniej 35 lat. Musimy też zmienić zasady odpowiedzialności sędziów i prokuratorów. Dzisiaj ta odpowiedzialność przedawnia się po trzech latach. Wiele ewidentnych nadużyć wymyka się spod odpowiedzialności. Zmienimy to na trzy lata od chwili ujawnienia wykroczenia dyscyplinarnego, a nie od jego popełnienia – zapowiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

Wczoraj kandydatka PiS-u na premiera Beata Szydło przedstawiła założenia programu, PiS-u i Zjednoczonej Prawicy oraz źródła finansowania. PO krytykuje je i straszy greckim scenariuszem.

* * *

Założenia programowe Prawa i Sprawiedliwości:

PiS-1

PiS-2

PiS-3

PiS-4

PiS-5

PiS-6

PiS-7

PiS-8

PiS-9

pis-program-szydło

źródło: twitter.com

RIRM

drukuj