fot. PAP/Waldemar Deska

21. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę

W niedzielę odbyły się 21. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę. Jasnogórski zjazd organizowany jest w 70. rocznicę wypędzenia z Kresów Wschodnich II RP.

W kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św. w intencji pomordowanych i poległych na Kresach Wschodnich II RP. Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski, proboszcz parafii ormiańskiej w Gliwicach.

Pamiętamy i modlimy się za tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i ginęli w barbarzyński sposób tylko dlatego, że byli Polakami  – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski.

– Od 1945 roku rozpoczął się exodus – wypędzenie Kresowian. Ci, co ocaleli, zostali przesiedleni w nieznane, na ziemie północne i zachodnie. Niektórzy pozostali, ale zniszczono nasze cmentarze, kościoły, bardzo liczne  sanktuaria maryjne, pałace, dwory, wioski. I w ten sposób została dokonana straszliwa rzecz – „odrąbano” Kresy Wschodnie od tradycji polskiej. Wspominamy również, że II wojna światowa nie zakończyła straszliwych rzezi Polaków, dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich z UPA. Polacy ginęli tylko dlatego, że byli Polakami – powiedział ks. ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski.

Podczas Mszy św. została poświęcona urna z ziemią z Wołynia. Po Eucharystii w Sali o. Kordeckiego rozpoczęło się Otwarte Forum Kresowe z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata.

W pielgrzymce uczestniczyli także przedstawiciele Związku Sybiraków i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich.

RIRM

drukuj