fot. twitter.com

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto upamiętnia polską inteligencję, którą 79 lat temu z rozkazu Józefa Stalina zamordowano w Katyniu.

Główne uroczystości z tej okazji odbędą się późnym popołudniem w Warszawie. Ich centralnym punktem będzie Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża. W obchodach wezmą udział wszystkie służby mundurowe, rodziny pomordowanych oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

W planie jest także złożenie kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim na placu Zamkowym. Andrzej Melak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wskazał, że Katyń to jedna z najokrutniejszych zbrodni, do której doszło podczas II wojny światowej.

– Ta zbrodnia ludobójcza, niemająca precedensu w II wojnie światowej, została dokonana na polskich jeńcach wojennych, których chroniły konwencje i prawo wojenne. Pracownicy NKWD chwytali oficera pod ramiona, schylali jego głowę, a z tyłu kat dokonywał egzekucji. Po ekshumacjach okazało się, że wielu było także kłutych bagnetami, a ręce mieli związane i połączone z szyją, aby każdy ruch powodował duszenie – mówił Andrzej Melak.

Do Zbrodni Katyńskiej doszło wiosną 1940 roku. Funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zamordowali około 22 tys. polskich obywateli, elitę II Rzeczypospolitej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl