Autorstwa Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45470107

Prof. J. Żaryn: Gdy instytucje państwa zostają przejęte przez ludzi odwołujących się do pogańskich ideologii – granica zbrodni zostaje przekroczona

Po pierwsze, zbrodnia katyńska została wykonana na polskich elitach, w tym wojskowych, które w 1920 r. nie dopuściły do opanowania Europy przez bolszewików i ówcześnie zarządzających: Lenina, Trockiego, Stalina. Zemsta jest bardzo widocznym znakiem rozpoznawczym dla wszelakiego imperializmu. Po drugie, gdy instytucje państwa zostają przejęte przez ludzi odwołujących się do pogańskich ideologii – granica zbrodni w niezwykle intensywny sposób zostaje przekroczona. Tak jak NSDAP, która była partią ideologicznie nasyconą rasistowskim podejściem do drugiego człowieka, tak w tym przypadku bolszewizm nasycony był ideologicznymi treściami, które miały zetrzeć z ziemi wszystkich posiadaczy środków produkcji, a więc tzw. burżuazję, a także chłopów posiadających ziemię. Świadczy to o tym, jak głęboko ideologiczne podstawy dokonywania zbrodni ludobójstwa są dzisiaj żywotne – mówił przed Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prof. dr hab. Jan Żaryn, historyk, były dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

13 kwietnia br. przypada 84. rocznica mordu dokonanego przez Sowietów na polskich jeńcach w Katyniu. Uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się już w piątek. [czytaj więcej]

– Po pierwsze, zbrodnia katyńska została wykonana na polskich elitach, w tym wojskowych, które w 1920 r. nie dopuściły do opanowania Europy przez bolszewików i ówcześnie zarządzających: Lenina, Trockiego, Stalina. Zemsta jest bardzo widocznym znakiem rozpoznawczym dla wszelakiego imperializmu. Po drugie, gdy instytucje państwa zostają przejęte przez ludzi odwołujących się do pogańskich ideologii – granica zbrodni w niezwykle intensywny sposób zostaje przekroczona. Tak jak NSDAP, która była partią ideologicznie nasyconą rasistowskim podejściem do drugiego człowieka, tak w tym przypadku bolszewizm nasycony był ideologicznymi treściami, które miały zetrzeć z ziemi wszystkich posiadaczy środków produkcji, a więc tzw. burżuazję, a także chłopów posiadających ziemię. Świadczy to o tym, jak głęboko ideologiczne podstawy dokonywania zbrodni ludobójstwa są dzisiaj żywotne. Jesteśmy w okresie, gdy w Sejmie dyskutowane są cztery ustawy dotyczące zezwolenia na mordowanie nienarodzonych dzieci. To sygnał w rocznicę katyńską, byśmy się zastanowili, dlaczego żadna z nich nie idzie w kierunku ochrony, tylko w stronę zaprzeczenia prawa niektórych do życia – akcentował prof. Jan Żaryn.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że Polska znajduje się na etapie rewolucyjnego przyspieszenia.

– Polacy po październikowych wyborach zostali poddani rewolucyjnej przyspieszonej degradacji swojej własnej tożsamości. Mamy ścigać się z tym, co Zachód w dużej mierze już przeżył i czemu do dziś się nie przeciwstawił (…). Mam nadzieję, że nadal jesteśmy narodem na tyle historycznym, iż podczas takich chwil jak Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej będziemy pamiętać o naszych przodkach – wielkich polskich patriotach – wskazał historyk.

W czwartek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prof. Jana Żaryna z funkcji dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Chrześcijańskie dziedzictwo szef resortu nazwał „nacjonalistycznym”.

– Henryk Sienkiewicz (pradziadek ministra kultury) przypomniał, co w polskiej tradycji znaczy słowo „nacjonalizm”. Minister Sienkiewicz używa tych samych słów, ale zaczerpnął je z zupełnie innej – bardzo kompromitującej jego – ideologii, czyli komunizmu; propagandy czasów stalinowskich, kiedy polskich bohaterów obrażano różnymi inwektywami, by nosicieli tego dziedzictwa można było wsadzać do więzień i bezkarnie zabijać. Chęć podpisania się pod tymi czasami przez obecnego ministra kultury jest hańbiące go (…). Powinien być ministrem kultury i dziedzictwa narodowego niepodległego państwa polskiego, a bez pozytywnej pamięci o dorobku chrześcijańsko-narodowym – polskość nie istnieje. On o tym doskonale wie (…). Minister kultury daje opinii publicznej do zrozumienia, że od tej pory tenże instytut, pod inną nazwą, będzie zajmował się dezawuowaniem dorobku chrześcijańsko-narodowego. Będzie niszczył pamięć o polskich dziejach w tym ważnym segmencie. Dokładnie to samo robili staliniści w okresie PRL, a potem ich następcy do lat 80. – przypomniał.

Powołany na p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej został Adam Leszczyński – dziennikarz OKO.press, „Gazety Wyborczej”, który domaga się likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej; autor m.in. artykułu w „Krytyce Politycznej” pt.: „Oburzamy się na »Mein kampf«, ale czcimy własnych antysemitów”.

– Ten pan zajmie się teraz poglądami Romana Dmowskiego. Instytut pod jego dowództwem zajmie się dezawuowaniem dorobku obozu narodowego. Taka osoba powinna stanąć na czele instytutu im. Róży Luksemburg – podkreślił rozmówca.

Cała rozmowa z prof. Janem Żarynem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl