fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Morawiecki i F. Timmermans spotkali się w Warszawie

„Odbyliśmy konstruktywną rozmowę na temat kwestii związanych z praworządnością” – powiedział po dzisiejszej rozmowie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Politycy spotkali się przed południem w Warszawie.

Frans Timmermans – jak oświadczył – jest przygotowany i gotowy współpracować z premierem Morawieckim i polskim rządem, by znaleźć „satysfakcjonujące rozwiązanie”.

Odbyliśmy konstruktywną rozmowę na temat kwestii związanych z praworządnością. Otrzymałem pewne informację, którymi się zajmę, które będę analizował. Mam nadzieję, że możemy kontynuować nasz konstruktywny dialog w celu rozwiązania obecnych problemów. Jestem przygotowany i gotowy do tego, aby współpracować z nim (premierem Morawieckim) i jego rządem w tym, by znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie – powiedział na odbywającej się po spotkaniu wspólnej konferencji prasowej wiceszef KE.

Premier polski oświadczył z kolei: cieszę się, że staramy się dojść do porozumienia. Jak dodał: „jesteśmy cały czas nastawieni na to, żeby znaleźć rozwiązanie i pokazujemy przez ostatnich kilka miesięcy, że rzeczywiście różne uzgodnienia miały swój ciąg dalszy”.

– Ja cieszę się, że pan przewodniczący nie reprezentuje takiej pozycji, że staramy się dojść do jakiegoś porozumienia, uwzględniając jednocześnie ten aspekt konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Poinformował też, że przedstawił Fransowi Timmermansowi „listę różnych zmian, które się zadziały”.

KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie z art. 7 Traktu o Unii Europejskiej w grudniu 2017 roku, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo.

RIRM

drukuj