Japonia: już ponad 300 rannych w trzęsieniu ziemi w Osace

Do ponad 300 wzrosła liczba osób, które w poniedziałek odniosły obrażenia w trzęsieniu ziemi w Osace o magnitudzie 6,1 – poinformowały japońskie służby zarządzania kryzysowego. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 40 rannych. Trzy osoby zginęły.

Według służb zarządzania kryzysowego 307 osób znajduje się w szpitalu z powodu odniesionych ran.

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział telewizji NHK, że priorytetem jest obecnie oszacowanie szkód i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Osaki, gdzie doszło do największych zniszczeń, w tym – pożarów i zalania budynków wodą.

Trzęsienie ziemi nawiedziło prefekturę Osaki na wyspie Honsiu w poniedziałek o godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce), gdy Japończycy zdążali do pracy, co sprawia pewne trudności przy oszacowaniu liczby zaginionych – poinformowała japońska agencja meteorologiczna.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na morzu w odległości 20 km od miasta Osaka – trzeciego co do wielkości w Japonii, a hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 15 km – podało Europejsko-Śródziemnomorskie centrum sejsmologiczne z siedzibą we Francji, które również zarejestrowało wstrząsy w Japonii.

Najsilniejsze wstrząsy były odczuwane na północ od Osaki, ale również na dużych obszarach w zachodniej części kraju, w tym w mieście Kioto – podała japońska agencja meteorologiczna.

Dziesiątki połączeń krajowych z i do Osaki zostało odwołanych, a pociągi i metro w rejonie Osaki, zostały zawieszone na czas sprawdzenia, czy są uszkodzenia trakcji. Pasażerowie opuszczali pociągi między stacjami – podaje agencja Associated Press.

Firma Kansai Electric Power podała, że ok. 170 tys. gospodarstw domowych w prefekturze Osaki i w sąsiedniej prefekturze Hyogo pozostaje bez prądu po porannym trzęsieniu ziemi.

W związku z nim koncerny Honda i Mitsubishi Motors zawiesiły okresowo produkcję krajową.

Trzęsienia ziemi są częste w Japonii, która jest położona w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Na kraj ten przypada ok. 20 proc. trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju o magnitudzie 9 miało miejsce w marcu 2011 roku w północno-wschodniej Japonii; wywołane nim potężne tsunami spowodowało awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Był to najpoważniejszy taki incydent od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl