Japonia: Premier Shinzo Abe i Donald Trump rozmawiali o Korei Płn.

Premier Japonii Shinzo Abe oraz prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy telefonicznej uzgodnili, że będą dalej wywierać presję na Koreę Płn., dopóki reżim nie zrezygnuje z programów jądrowych i rakietowych – podało dziś japońskie MSZ.

Dwaj przywódcy potwierdzili w rozmowie telefonicznej, że nie będzie żadnego sensownego dialogu, chyba, że Korea Północna zgodzi się na pełną, dającą się zweryfikować i nieodwracalną denuklearyzację – podało japońskie MSZ w oświadczeniu.

Dialog na rzecz dialogu jest bez znaczenia – powiedział premier Abe dziennikarzom po trwającej ponad godzinie rozmowie z Donaldem Trumpem.

Wnikliwie rozmawialiśmy o tym, co należy zrobić, aby denuklearyzacja Korei Północnej stała się faktem” – dodał Shinzo Abe.

Premier Japonii powiedział też, że obydwaj potwierdzili nienaruszalną więź sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a Japonią w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej. Wysoki rangą urzędnik państwowy powiedział po rozmowie telefonicznej Abe i Trumpa, że politycy ci podzielają znaczenie wspólnych manewrów USA i Korei Płd.

W odrębnym oświadczeniu, wydanym w środę, japońskie MSZ wypowiedziało się na temat procederu wykorzystywania statków pływających pod obcą banderą dla transportu towarów objętych embargiem do i z KRLD. Poinformowano, że tankowiec zarejestrowany w Korei Północnej jako Rye Song Gang 1 miał być zaangażowany w nielegalny przeładunek towarów ze statkiem Wan Heng 11, który pływa pod banderą Belize.

Do nielegalnego przekazania towarów miało dojść we wtorek nad ranem na Morzu Wschodniochińskim, w odległości około 250 km od Szanghaju. Japonia poinformowała o takich przypadkach łamania międzynarodowych sankcji Organizację Narodów Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl