fot. PAP/Radek Pietruszka

Rekonstrukcja rządu stała się faktem

Zmiany nastąpiły w Ministerstwie Rolnictwa, Klimatu i Środowiska, Rozwoju i Technologii oraz w resorcie funduszy i polityki regionalnej. Ponownie zostało powołane Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jest także nowy wicepremier.

Zaprzysiężenie rządu odbyło się w Pałacu Prezydenckim tuż po godzinie 17.00. Prezydent Andrzej Duda podziękował dotychczasowym ministrom za ich pracę oraz wręczył nominacje nowym członkom rządu.

– Wierzę głęboko, że wspólnym działaniem przyczyniamy się do rozwoju Polski i do tego, żeby ludziom w Polsce żyło się lepiej – mówił Andrzej Duda.

Rekonstrukcja rządu to następstwo wyrzucenia z koalicji Zjednoczonej Prawicy Porozumienia Jarosława Gowina. Prawo i Sprawiedliwość utrzymało rząd większościowy mimo chwilowych problemów – podkreślił Mariusz Sieraczkiewicz.

– Całe Porozumienie Gowina nie odeszło. Część Porozumienia przekształciło się w Republikanów – podkreślił medioznawca.

Do koalicji Zjednoczonej Prawicy dołączył m.in. Kamil Bortniczuk, który został powołany na ministra sportu i turystyki.

Ministerstwem Rozwoju i Technologii, którego szefem był Jarosław Gowin, teraz pokieruje były wiceminister finansów, Piotr Nowak.

– To jest dobra informacja. Bardzo szanuję ministra Nowaka. To dobry ekspert – tak o swoim następcy mówił szef Porozumienia, Jarosław Gowin.

Zmiany nastąpiły w sumie w pięciu resortach. Grzegorz Puda został odwołany z funkcji ministra rolnictwa. Polityk był krytykowany m.in. za forsowanie szkodliwej „Piątki dla zwierząt” oraz brak dialogu z rolnikami. To nie koniec jego rządowej kariery.

– Ze względu na to, że wchodzimy w kolejny okres perspektywy unijnej, zagospodarowanie funduszy – także w kontekście Krajowego Programu Odbudowy – jest tak ważne, więc poprosiłem pana ministra Grzegorza Pudę, by przeszedł na stanowisko ministra konstytucyjnego, ministra funduszy i polityki regionalnej – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Dotychczas Ministerstwem Funduszy i Polityki regionalnej kierował jednocześnie minister finansów. Nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi został poseł Henryk Kowalczyk. Do resortu wrócił po 14 latach, wówczas pełnił funkcję wiceministra. Dziś przed powołaniem na funkcję ministra mówił o wyzwaniach stojących przed rolnikami: rosnących cenach nawozów czy walce z Afrykańskim Pomorem Świń.

– Wdrożenie Zielonego Ładu to jest wielkie wyzwanie, które Komisja Europejska wytycza jako zadanie przed rolnictwem. To są takie najważniejsze rzeczy – wskazał Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk został powołany także na stanowisko wicepremiera.

„Problemy rolnictwa, rozwoju wsi, terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, pracuje, kształci się ponad 40 proc. naszych obywateli. To tak kluczowy temat, że chciałbym, aby jego ranga była jak najwyższa – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ze stanowiska ustąpił minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, który podsumował swoją pracę i podał powód rezygnacji.

– Praca w resorcie jest bardzo wymagająca, bardzo intensywna i nieprzewidywalna. Rodzina tutaj na tym traci – stwierdził Michał Kurtyka.

Minister Michał Kurtyka odchodzi w momencie poważnego kryzysu energetycznego. Nie udało mu się również zażegnać konfliktu z Czechami ws. kopalni w Turowie. Nowym ministrem klimatu i środowiska została Anna Moskwa, była wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– Musimy działać szybko i dynamicznie, żeby zapewnić odpowiednią ilość energii, ale też w odpowiedniej cenie. W tym wszystkim nie może zabraknąć rozwagi i patrzenia na społeczeństwo zarówno w wymiarze rynku pracy, jak i pojedynczego odbiorcy oraz ceny – zaakcentowała Anna Moskwa.

W Radzie Ministrów pozostał wicepremier Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że odejdzie z rządu na początku przyszłego roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl