Zielone światło dla planu Morawieckiego
To gospodarka i rozwój mają być priorytetem kolejnych prac rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu na konferencji prasowej przedstawiła oficjalnie ministra finansów Mateusza Morawieckiego, który jest także wicepremierem i ministrem rozwoju.
Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowany przez ministra Morawieckiego będzie miał zielone światło.
– Wszystkie resorty gospodarcze muszą bardzo intensywnie rozpocząć realizację tego planu. Plan jest już opracowany i gotowy, a państwo znacie jego założenia. Część tych działań została już rozpoczęta, część zakończona z sukcesem, a inne „nabierają tempa”. W rządzie potrzebny jest silny ośrodek gospodarczy, który będzie koordynował te prace. To nie znaczy, że pozostałe resorty, w tym te, których przedstawiciele nie będą wchodzić w skład Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nie będą brały udziału w realizacji tego projektu – zaznaczyła Beata Szydło.
Premier powiedziała, że jeszcze dziś zostanie podpisane rozporządzenie o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, a jutro odbędzie się jego pierwsze posiedzenie.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnił, że będzie dbał o utrzymanie stabilności finansów publicznych. Jednocześnie zapowiedział skierowanie przyszłorocznego budżetu państwa do prac w Sejmie.
– Ten budżet zakłada utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. według kryteriów konwergencji Unii Europejskiej. Będzie to jeden z niższych deficytów budżetowych w UE i to jest również moje zobowiązanie, żeby nie przekraczając tego budżetu wypełnić obietnice wyborcze PiS-u, a więc dojdzie w kosztach dodatkowy kwartał płatności na program „Rodzina 500 plus” – nasz kluczowy, sztandarowy program prodemograficzny, prorodzinny. Ale planujemy również, na końcówkę przyszłego roku, zmiany w systemie emerytalnym takie, które też mogą i będą dodatkowo kosztować – wskazał Mateusz Morawiecki.
W myśl Konstytucji rząd musi przyjąć i przesłać do Sejmu projekt budżetu najpóźniej na trzy miesiące przed początkiem roku budżetowego.
RIRM