fot. PAP/EPA

Ekspert: Obietnice Trumpa o zniesieniu wiz dla Polaków są mało prawdopodobne

Deklaracje Donalda Trampa o zniesieniu wiz dla Polaków są mało prawdopodobne – powiedział prof. Grzegorz Rdzanek, politolog.

Republikański kandydat na prezydenta Białego Domu spotkał się wczoraj z Polonią w Chicago. Złożył kilka obietnic, wśród nich zniesienie wiz dla Polaków.

Donald Tramp zadeklarował, że jeżeli wygra wybory to sprawą zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków zajmie się już w pierwszych tygodniach po objęciu urzędu.

Politolog prof. Grzegorz Rdzanek zwrócił uwagę, że obietnice kandydata na prezydenta są bardzo znikome.

– Ze względu na uwarunkowania formalno-prawne, tzn. zgodę organów parlamentarnych, czyli przede wszystkim Kongresu Izby Reprezentantów na zniesienie tych wiz oraz niechęć amerykańskich parlamentarzystów do zniesienia wiz dla Polaków (szczególnie w tej napiętej – jeśli chodzi o stosunek do przybyszów do USA – atmosferze), nie wydaje mi się, że Donald Trump będzie w stanie przekonać Kongres Izby Reprezentantów do tego, aby znieść wizy dla Polaków. Uważam, że Trumpowi nie uda się zebrać odpowiedniej większości – podkreślił Grzegorz Rdzanek.  

Donald Tramp zadeklarował też chęć współpracy z Polską.

W trakcie spotkania z Polonią amerykańską wyrażał się z uznaniem o Polakach. Docenił wkład amerykańskiej Polonii w historię i rozwój Stanów Zjednoczonych. Dziękował też za udział polskich żołnierzy w operacjach NATO w Iraku i Afganistanie.

Zdaniem kandydata na prezydenta USA, Polska została zaniedbana przez jego poprzedników. Donald Trump obiecał to zmienić.

                                                                                                        RIRM

drukuj