fot. arch.

W Gdańsku powstanie Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Za około pół roku w Gdańsku stanie Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Monument postawi społeczny komitet, który zebrał już większość koniecznych środków. W czwartek odpowiednią uchwałę w tej sprawie przegłosowali miejscowi radni.

Za postawieniem pomnika opowiedziało się 27 spośród 28 radnych biorących udział w czwartkowej sesji.

Zgodnie z propozycją Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku monument ma stanąć w centrum miasta, na skwerze nieopodal Cmentarza Garnizonowego. To właśnie na terenie tej nekropolii, głównie w latach 40., ale też 50., chowano m.in. żołnierzy AK i inne osoby zamordowane przez ówczesny aparat bezpieczeństwa w pobliskim więzieniu zlokalizowanym przy ul. Kurkowej.

Na cmentarzu tym pochowano m.in. Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” z 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którzy zostali rozstrzelani w więzieniu przy Kurkowej w sierpniu 1946 roku.

Jak poinformował PAP wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych, a jednocześnie naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku dr Karol Nawrocki, Komitet dysponuje już projektem pomnika autorstwa wykładowcy gdańskiej ASP prof. Macieja Świeszewskiego. Monument będzie miał formę umieszczonego na niewielkim postumencie głazu narzutowego wysokiego na 2,7 metra. Na powierzchni kamienia ma zostać umieszczony wizerunek żołnierza AK oraz inskrypcja.

Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych przewodniczy gdańska radna Anna Kołakowska, jego członkami są także m.in. dyrektor Programu III Polskiego Radia Adam Hlebowicz oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Maciej Jarosiński i kpt. Władysław Dobrowolski, w komitecie udzielają się też prof. Jerzy Grzywacz i Bogusław Gołąb.

PAP/RIRM

drukuj