fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Prof. W. Modzelewski: Luka podatkowa w latach 2007-2015 bardzo wzrosła, choć polskie PKB w tym czasie nie spadało

Luka podatkowa w latach 2007-2015 bardzo wzrosła, choć polskie PKB w tym czasie nie spadało – powiedział prof. Witold Modzelewski. Ekspert ds. podatków i były wiceminister finansów, zeznaje dziś przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT.

Czy ogromna luka podatkowa w latach 2007-2015 to efekt makroekonomii i trudnej sytuacji globalnej? Według prof. Witolda Modzelewskiego, straty, jakie poniósł Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT, wynikają ze złego prawa i braku chęci realnego rozwiązania problemu. Były wiceminister finansów wskazał, że w 2009 r. nastąpił bezzasadny przyrost zwrotów VAT. Świadek podkreślił, że patologią nie są same zwroty, ale ich ogromna skala.

W ciągu tego całego okresu nie wprowadzono żadnego rozwiązania skutecznie przeciwdziałającego ciągłemu wzrostowi zwrotów – zaznaczył prof. Witold Modzelewski.

– Jakby na ich nie tylko kwestionowaniu faktów, ale także nawet nie kwestionowaniu, ale potem nic, ten słynny imposybilizm, że nic się nie da, impotencja wrodzona, więc dlaczego o tym mówię? Problemem naszym było zaniechanie narzędziowe, to znaczy poszukiwanie, bo to jest metoda i prób i błędów, ale poszukiwanie narzędzi. I czy były te narzędzia? Na pewno nie wprowadzono w tym czasie tego rodzaju skutecznych narzędzi, które można by było sprawdzić, czy są skuteczne – powiedział prof. Witold Modzelewski.

Prof. Witold Modzelewski to pierwszy świadek, jaki stanął przed komisją. Do końca października komisja ds. wyłudzeń VAT chce przesłuchać kolejne 4 osoby, m.in. byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego.

Szacuje się, że latach 2007–2015 Skarb Państwa w wyniku wyłudzeń VAT mógł stracić nawet 260 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj