fot. PAP/Paweł Szewczyk

Min. Macierewicz: Saber Strike świadczy o sile i skuteczności NATO i USA

Ćwiczenie Saber Strike 17 świadczy o sile i skuteczności NATO i wojsk amerykańskich – powiedział w czwartek w Orzyszu obserwujący manewry minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Minister obrony podkreślił, że ćwiczenie było sprawdzianem sojuszniczej reakcji w ramach art. 5 traktatu waszyngtońskiego i zawierało „wszystkie możliwe etapy zagrożeń”.

Zaczęło się od zagrożeń hybrydowych, od aktu dywersji, a skończyło na wprowadzeniu B-52 – ciężkiego bombowca, który jest symbolem potęgi i skuteczności działania sił amerykańskich” – mówił Antoni Macierewicz.

Szef MON dziękował „za te wspaniałe ćwiczenia świadczące o sile i skuteczności NATO, o sile i skuteczności armii amerykańskiej”.

Można powiedzieć, że tutaj, w Orzyszu, wykuwa się prawdziwa siła Sojuszu, ze szczególnym uwzględnieniem olbrzymiego wkładu armii Stanów Zjednoczonych, która stanowi 90 proc., jeżeli chodzi o grupę bojową stacjonującą w Polsce” – powiedział minister.

Antonii Macierewicz zaznaczył również, że pododdziały z Polski i innych państw także odegrały ważną rolę.

„Udział innych batalionowych grup bojowych NATO rozlokowanych na wschodnich obrzeżach Sojuszu” – dodał szef resortu obrony.

PAP/RIRM

drukuj