fot. Paweł Zechenter

Polacy coraz bardziej interesują się postacią gen. Kuklińskiego

Rośnie zainteresowanie postacią gen. Ryszarda Kuklińskiego. W związku z niedawną 87. rocznicą urodzin generała, w kilku miejscowościach w Polsce obchodzone były uroczystości ku pamięci tego bohatera. Odsłonięto pomnik, organizowano pogadanki i koncerty, przypominano też jego zasługi dla ratowania pokoju na świecie.

Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Był oficerem Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, który przekazał CIA informacje o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz plany tej operacji, a także inne tajemnice Układu Warszawskiego. Ryszard Kuliński zmarł 11 lutego 2004 roku. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik porozumienia organizacji kombatanckich i niepodległościowych w Krakowie, uważa, że już czas na pierwszą szkołę imienia Ryszarda Kuklińskiego.

– To, że młodzież interesuje się postacią gen. Kuklińskiego – na co ogromny wpływ, niewątpliwie, miał bardzo dobrze zrobiony film Władysława Pasikowskiego „Jack Strong” o misji patriotycznej Kuklińskiego – to natknęło mnie myślą, że może już czas, żeby jakaś polska szkoła średnia wzięła sobie Ryszarda Kuklińskiego jak patrona. Może np. taka, która ma klasy wojskowe, czy specjalizuje się w tematyce historycznej. Dlatego zwracam się z apelem do rad pedagogicznych, do nauczycieli, co samych uczniów, do ich rodziców, aby rozważyli taką właśnie ewentualność – mówi dr Jerzy Bukowski.

Życiorys Generała upamiętnia także Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie.

RIRM

drukuj