CKE: Gimnazjaliści zdobyli średnio 69 proc. z polskiego, 47 proc. z matematyki

Uczniowie III klas gimnazjów, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 69 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 47 proc. – podała dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 59 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych (czyli biologii, chemii, fizyki i geografii) – 52 proc. punktów.

Gimnazjaliści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 67 proc. punktów, z niemieckiego – 54 proc., z rosyjskiego – 60 proc., z francuskiego – 69 proc., z hiszpańskiego – 65 proc., z włoskiego – 65 proc.

Natomiast na poziomie rozszerzonym średnia ocen z egzaminu z angielskiego to 49 proc. punktów, z niemieckiego – 41 proc., z rosyjskiego – 38 proc., z francuskiego – 78 proc., z hiszpańskiego – 70 proc., z włoskiego – 62 proc.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych w tym roku na egzaminie gimnazjalnym Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dzisiaj na swojej stronie internetowej.

Egzaminy gimnazjalne zostały przeprowadzone w dniach: 19, 20 i 21 kwietnia. Przystąpiło do nich ponad 340 tys. gimnazjalistów. Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie zdawali egzaminów w kwietniu, mogli przystąpić do nich w dodatkowym terminie w dniach 1, 2 i 5 czerwca.

Średni wynik uzyskany w ubiegłym roku przez uczniów klas III gimnazjów z polskiego to 69 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 49 proc., z historii i WOS – 56 proc., z przedmiotów przyrodniczych – 51 proc., z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego): na poziomie podstawowym – 64 proc., na rozszerzonym – 45 proc.

PAP/RIRM

drukuj