Sejm przyjął nowelę o darmowym podręczniku

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy ws. darmowego podręcznika. Za przyjęciem nowelizacji ustawy o oświacie opowiedziało się 436 posłów, przeciw był 1, a 6 wstrzymało się od głosu. Odrzucono poprawki Prawa i Sprawiedliwości.

Największe kontrowersje wzbudziło przyjęcie zapisu, który znosi obowiązek podania do 15 czerwca listy szkolnych podręczników.

Poseł Marzena Wróbel powiedziała, że ministerstwo edukacji demoluje dobry zapis w ustawie, pozbawiając biedniejszych rodziców czasu na poszukiwanie tańszych podręczników.

Resort edukacji nie wyrobił się z pracą nad bezpłatnym podręcznikiem. W związku z tym demoluje zapis ustawowy po to, żeby zdążyć z opracowaniem i wydaniem własnego podręcznika. W tej chwili dobry zapis, który pozwalał rodzicom przez 3 miesiące szukać tańszych podręczników na tzw. rynku wtórnym, nie będzie już obowiązywał – powiedziała poseł Małgorzata Wróbel.

Poseł Dariusz Piontkowski podkreśla, że minister do spraw edukacji, wprowadzając nowy podręcznik, tak naprawdę nie daje możliwości wyboru nauczycielom.

Pani Minister, czy Pani weźmie osobistą odpowiedzialność za chaos, który może pojawić się na początku roku szkolnego? Rodzice będą mieli problemy z zakupem podręcznika nie tylko do klasy pierwszej (który jeszcze nie istnieje). Pani chce narzucić ten podręcznik wszystkim nauczycielom nie dając im tak naprawdę możliwości wyboru. Mówię Pani o tym, bo chcę aby ten wybór był możliwy – zaznaczył poseł Dariusz Piontkowski.

Darmowy podręcznik 1 września br. ma trafić do uczniów I klas szkół podstawowych. Nowelizacja umożliwia też przygotowanie książki dla klas II i III. Rząd zapowiada, że mają one być własnością szkół i z roku na rok będą przekazywane kolejnym rocznikom uczniów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl