fot. https://www.facebook.com/CzarnekPL/photos

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Nie będziemy pozwalać na demoralizację dzieci w szkole

Szkoła musi uczyć dzieci, co jest dobre, a co złe. Bez tego na ulicach miast dzieją się zjawiska, które świadczą tylko i wyłącznie o zagubieniu, o masowej demoralizacji, której poddawana jest młodzież, a którą ochoczo wspiera lewicowa opozycja. Na demoralizację w szkole pozwalać nie będziemy – powiedział minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą odwołania kolejnego ministra. Tym razem chodzi o szefa resortu edukacji i nauki, prof. Przemysława Czarnka. Politycy zarzucają mu m.in. niekompetencję, arogancję oraz naruszenie wolności i autonomii szkół. Wniosek KO o wotum nieufności wobec ministra trafił do Sejmu. [czytaj więcej]

– Argumenty strony opozycyjnej są mało lotne, jeśli chodzi zawartość merytoryczną. Wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina zawierał tyle skandalicznych błędów natury formalnej – zarzuty były źle adresowane, za niektóre rzeczy on w ogóle nie odpowiadał. Widać, że wszystko było nastawione na hucpę polityczną. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że w środę w trybie stacjonarnym przy pełnych ławach poselskich w czterech przypadkach 235, a nawet 237 głosów było przeciwko wnioskom. Co do mojej osoby w niektórych momentach wniosek jest równie absurdalny. Wyrażam radość, że będę mógł się ustosunkować do kłamliwych zarzutów z mównicy sejmowej, żeby obnażyć obłudę opozycji, która sama indoktrynuje i ideologizuje, a innym zarzuca, że chcą to robić – powiedział minister Przemysław Czarnek.

W piątek (25 czerwca) zakończony zostanie rok szkolny. Rok akademicki także dobiega końca. Minister edukacji i nauki podziękował „wszystkim dyrektorom i nauczycielom w całej Polsce za udźwignięcie niedogodności i stresujących wydarzeń”.

– Dziękuję także uczniom i ich rodzicom, którzy pomagali swoim dzieciom w nauce zdalnej. Oni dali radę i stanęli na wysokości zadania. Wszystko, co można było zrobić, zostało wykonane. Natomiast cieszę się, że udało się wrócić do trybu stacjonarnego, żeby odbudować wspólnotę, więź między uczniami, a także między uczniami i nauczycielami. W zdecydowanej większości miejsc się to udało. (…) Wygospodarowano ogromne środki finansowe na informatyzację szkół. Jeśli patrzeć na wszystkie niedogodności, są więc także jakieś plusy. Dziękuję wszystkim za to, że to udźwignęliśmy – wskazał gość Radia Maryja.

1 września uczniowie powrócą do szkół. Prof. Przemysław Czarnek w tym kontekście powiedział, że „czeka na to, by Sejm zdecydował o ustawie, która pozwoli wdrażać ministrowi nauki jego programy i przedsięwzięcia, jak to jest na szczeblu nauki i szkolnictwa wyższego”.

– Chodzi o to, by uatrakcyjnić naukę dzieci i młodzieży, żeby mogli – za pomocą środków publicznych z budżetu MEiN – wyjeżdżać do muzeów, miejsc pamięci, do Centrum Nauki Kopernik czy innych miejsc, gdzie edukacja będzie atrakcyjniejsza. Chcemy wspomóc odbudowywanie wspólnoty między uczniami i nauczycielami. To bardzo dobra okazja do tego. Powstało wiele atrakcyjnych miejsc edukacyjnych i muzealnych, by mogły one służyć edukacji dzieci i młodzieży. To wejdzie od 1 września, jeśli Sejm przyjmie ustawę i prezydent ją podpisze. Zmieni się także kanon lektur – on został uzupełniony przez zespół ekspertów, był konsultowany. Uzupełniono bardzo ważne pozycje z punktu widzenia edukacji patriotycznej, ale także z punktu widzenia poznawania wybitnych przodków, mężów stanu, głównie w obszarze kanonu lektur uzupełniających – wyjaśnił polityk.

– Wszystko, co robi się dla patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży, budzi kontrowersje strony lewicowo-liberalnej, komunistycznej. Zdajemy sobie z tego sprawę i konsultujemy kanon, żeby był ubogacony i służył dzieciom i młodzieży – dodał.

Gość „Aktualności dnia” przypomniał także, że trwają prace nad zmianami podstaw programowych, informując, że „jesteśmy w cyklu, który zakończy się w 2023 roku nową maturą”.

– Podstawy programowe zostały zmienione za czasów minister Anny Zalewskiej. One dają więcej możliwości nauczania historii XX w., ale korekty będziemy wprowadzać w pewnej perspektywie czasowej. Chcemy również niebawem doprowadzić do zmian przepisów, które spowodowałyby, że wrócimy do systemu religia albo etyka, bez możliwości wybierania niczego, bo system wartości musi być przekazywany uczniom. Szkoła musi uczyć dzieci, co jest dobre, a co złe. Bez tego na ulicach miast dzieją się zjawiska, które świadczą tylko i wyłącznie o zagubieniu, o masowej demoralizacji, której poddawana jest młodzież, a którą ochoczo wspiera lewicowa opozycja. Na demoralizację w szkole pozwalać nie będziemy – zaznaczył minister Przemysław Czarnek.

Cała rozmowa z ministrem Przemysławem Czarnikiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl